Farba na podlahu neplní len ochrannú funkciu

Ak zariaďujeme malú miestnosť, ktorú by ste radi presvetlili či opticky zväčšili, svetlá farba na podlahu je pre vás ideálnym riešením. Svetlé farby totiž odrážajú svetlo a spôsobujú, že miestnosť pôsobí väčším a svetlejším dojmom. Navyše sú nadčasové a v kombinácii so studenými farbami stien môžeme dosiahnuť dojem elegancie, ktorá nepodlieha času. Čím budú vaše farby svetlejšie a studenejšie, o to väčší priestor sa vám bude zdať.

farba na podlahu
San Marco farba na podlahu vhodná na interiérové aj exteriérové použitie

Pozor na odtiene

Aby podlaha nesplývala s vybavením interiéru, mala by byť o dva odtiene svetlejšia, alebo oveľa tmavšia než farba nábytku. Podlaha a nábytok v rovnakej farbe a druhu dreva sú možné len v prípade, že je medzi nimi koberec v odlišnej kontrastnej farbe. Elegantný kontrast potom vytvorí neutrálna farba, ako napríklad prírodný lakovaný dub, s nábytkom vyrobeným z veľmi tmavého dreva. Pre dosiahnutie výrazného farebného rozdielu je potom možné zvoliť i opačný postup – teda kombinovať tmavú podlahu so svetlým nábytkom. Ak nie ste zrovna milovníci kontrastov a túžite po pokojnom prostredí, mali by ste zvoliť svetlý nábytok v spojení s bledými stenami. U tejto kombinácie je však dôležité vyvarovať sa monotónnosti, vďaka ktorej potom priestor môže pôsobiť mdlým dojmom.

farba na podlahu
Farba na podlahu UNIMARC SMALTO MICACEO

Farba na podlahu a jej vplyv

Farby v interiéri majú  vplyv nielen na estetický dojem z miestnosti, ale zároveň ovplyvňujú aj našu psychiku. Každá farba na podlahu v nás vyvoláva určité pocity. Žlté farby sú teplé, útulné a pôsobia optimistickým dojmom. Napríklad podlahy s dekorom dubu, buku alebo javora vyvolávajú v miestnosti veľmi teplý pocit. Hnedý odtieň zasa vyjadruje naše spojenie s pôdou. Hnedá sa skladá z niekoľkých ďalších farieb, čo znamená, že ju možno kombinovať aj s inými farbami. Veľké množstvo spôsobov využitia potom ponúka aj šedá farba, ktorá je elegantná a v súčasnej dobe veľmi populárna, najmä jej teplé odtiene.