Farba na drevo a jej správne použitie

farba na drevoAk sa chystáte na maľovanie dreveného nábytku alebo nejakej inej drevenej plochy, možno viete a možno nie, že iba farba na drevo vám k tomu stačiť nebude. Maľovanie alebo farbenie dreva, si vyžaduje viacej krokov, ktoré treba urobiť. Ak postup dodržíte, s výsledkom budete zaručene spokojní.

Drevo nenatierame len preto, aby sme ulahodili nášmu oku, ale aj preto, aby sme zvýšili jeho životnosť. Okrem farby na drevo, nanášame aj rôzne ochranné vrstvy. Ošetrené drevo má vyššiu odolnosť voči rôznym vplyvom, či už fyzikálnym, biologickým alebo mechanickým. Drevo ošetrujeme podľa účelu, na ktorý má slúžiť. Inak ošetrujeme drevo, ktoré bude v interiéri a inak exteriérové drevo. Na drevo v exteriéri môžu nepriaznivo vplývať napríklad dážď, slnečné lúče, ale aj hmyz živiaci sa drevom. Čiže ak sa ho chystáme farbiť, najprv nasledujú ochranné nátery a až potom farba na drevo. Pri interiérovom dreve ide hlavne o estetiku a zjednodušenie údržby. Základným krokom je výber kvalitnej – dlhotrvácej farby, kt. je napríklad San Marco.

Ošetrovanie dreva

Úplne prvým krokom je brúsenie dreva. Vykonať ho treba najmä ak má drevo, ktoré chcete farbiť starý náter. Tento krok určite nikdy nevynechajte. Plocha, ktorú chcete maľovať musí byť hladká a zbavená všetkých nečistôt a mastnôt. Na brúsenie sa najbežnejšie používa brúsny papier a pemza. Pokiaľ sa jedná o väčšie plochy praktickejšie je použiť napríklad vŕtačku alebo brúsku s brúsnym kotúčom alebo pásom. Keď máme brúsenie za sebou, obrúsenú plochu očistíme od pilín a prachu, ktorý pri tom vznikol.

Po brúsení nasleduje nanášanie náterov. Prvým je nanesenie impregnačného prostriedku, vďaka ktorému bude drevo odolné voči vode ale aj slnečným lúčom, hmyzu. Ostatné nátery závisia od toho, na aký účel majú drevený nábytok alebo drevené plochy slúžiť.

farba na drevoAplikácia farby na drevo

Pri samotnom farbení si pamätajte, že farba na drevo musí byť dôkladne premiešaná. Aby sme dosiahli čo najlepší efekt, nanášame niekoľko vrstiev. Najprv aplikujeme 1 alebo 2 vrstvy, na ktoré sa používa základná farba na drevo. Tá má dobrú kryciu vlastnosť a ďalšie vrstvy sa na ňu dobre priľnú. Keď náter vyschne, aplikujeme tiež 1 alebo 2 vrstvy vrchnej farby. Farbu môžeme naniesť štetcom, valčekom alebo striekaním. Odtieň farby závisí od každého osobitného vkusu.