Farba na drevo – drevo potrebuje ochranu!

Nech už ste milovníkom moderného alebo klasického interiéru, materiál akým je drevo si nájde miesto v každom interiéri. Drevo už stáročia patrí medzi najobľúbenejšie materiály. A to nielen čo sa nábytku týka, ale aj doplnkov, stien, stropov, podláh a mnohých iných detailov, ktoré spolu vytvárajú útulný a krásny domov. Drevo je však pomerne náročné na údržbu a vyžaduje ochranu pred nežiaducimi vplyvmi. Napríklad špina, pleseň či vlhkosť a zatiaľ čo niekomu vyhovuje farba na drevo, iný nedá dopustiť na lazúru, alebo na ochranný olej. Možností máte hneď niekoľko. Skôr ako sa pre jednu z nich rozhodnete, poriadne si premyslite čo od svojho kúska dreva očakávate vy.

Farba na drevo
Drevo vyžaduje pravidelnú údržbu.

Farba na drevo – ako vybrať?

Nech sa už chystáte maľovať drevený nábytok, záhradný altánok alebo čokoľvek iné, potrebujete si ujasniť niekoľko dôležitých vecí. Ide o drevo v interiéri, alebo bude musieť odolávať poveternostným vplyvom akým je dážď či slnko? Je už drevo ošetrené proti drevokazným škodcom alebo nie? Vyhovuje vám farba aktuálneho dreva, alebo by ste ju radšej chceli o niečo tmavšiu? Zároveň si ujasnite aj to, či chcete drevo úplne prekryť farbou, alebo si popri zmene farby želáte zvýrazniť aj kresbu dreva. Farba na drevo totiž môže byť v podobe krycieho náteru. Ten pôvodné drevo úplne prekryje. Alebo máte možnosť voliť lazúru na drevo či už tenkovrstvovú alebo hrubovrstvovú. Vďaka nej sa pôvodná kresba dreva zachová, no jeho farba sa zmení.

Farba na drevo
Kvalitné farbivo na drevo v exteriéri.

Farba na drevo alebo olej?

Určite ste postrehli najnovší trend „olejománie“. Ide o to, že kým nám ešte pred niekoľkými rokmi vystačila obyčajná farba na drevo poprípade lak, dnes už nám v každej predajni farby-lakov odporúčajú na drevo jedine olej. Ak si myslíte, že ide o novodobý výstrelok a ťahanie peňazí z ľudí, ste na omyle! Ide o to, že napríklad klasická farba na drevo či lak vytvoria na povrchu dreva vrstvu, cez ktorú sa síce dnu nič nedostane, no drevo je ako keby upchaté a nemôže dýchať. Nehovoriac o tom, že po rokoch sa táto vrstva nepekne popraská a nám neostáva nič iné, ako všetku farbu prebrúsiť a natrieť drevo nanovo. S olejom je to iné! Olej umožní drevu dýchať, no zároveň dokáže drevo odolávať nežiaducim vplyvom a čo je najlepšie, olej nepopraská, ale sa po rokoch vsiakne dnu a vy tak iba zopakujete nový náter a to bez zbytočného brúsenia či iných nezmyselností.