Faktory, ktoré ovplyvňujú výber fasády domov

Ešte nejaké drobné úpravy, a dokončovacie práce, a budete sa konečne sťahovať do vašeho vysnívaného domčeka? Do posledného detailu ste si dali záležať, aby zariadenie v domácnosti dokonale ladilo. Je to ale tak aj s fasádou vášho nového domova, či sa na jej realizáciu ešte len chystáte? Fasády domov sú taktiež vcelku náročné na výber, pretože zladiť všetky prvky, aby spolu ladili, a vy ste tak dosiahli požadovaný výsledný efekt, je celkom umenie.

fasády domov
Fasády domov na vidieku a v meste sa dizajnovo líšia.

Fasády domov – kde začať?

Na začiatok je dôležité o aký dom sa jedná, či ide o novostavbu či starší dom. Podstatný je aj materiál, z ktorého je dom postavený, teda hlavne, ktorý je viditeľný (tehla, drevo, kameň). Ďalší faktor, ktorý ovplyvňuje výber fasády, je lokalita, teda miesto, kde váš dom stojí. Zrejme inak budete rozmýšľať pri dome na vidieku a inak pri dome, ktorý je postavený v centre mesta. Zohľadniť treba aj farbu okenných rámov, vchodových dverí, garáže, strechy, tieniacej techniky či zimnej terasy. Netreba zabúdať ani na doplnky akými sú svetlá či rôzne dekoratívne doplnky. Určite je ale najdôležitejší váš vkus, je to váš dom a vy sa naňho budete pozerať každý deň a po niekoľko rokov. Preto je veľmi dôležité si poriadne premyslieť všetky detaily, aby sa nestalo, že po pár rokoch sa vám už dom nebude páčiť. Predsa len to nie je sedačka v obývačke, ktorú môžete meniť aj každý rok pokiaľ sa vám zunuje.

fasády domov
Pri výbere fasády domov by ste mali vybrať minimálne dve farby.

Akú farbu fasády vybrať?

Vyberať by ste mali min. 2 farby. Jedna farba bude tá hlavná a druhá tá doplnková. Hlavná farba by mala byť vo farbách neutrálnych a tá doplnková môže byť o niečo výraznejšia. Môže zvýrazňovať určité prvky ako napr. okná či dvere. Je na vás či fasádu oživíte aj nejakým kamenným obkladom, no určite ním dostane dom zaujímavý pohľad. Nielen odtieň farby je to, čo je dôležité, ale aby to bola hlavne farba, ktorá dokáže odolávať poveternostným podmienkam. Fasáda je vystavovaná dažďu, špine a slnku. Vyberať treba vysoko odolné farby, ktoré sú obohatené o moderné technológie a majú samočistiace vlastnosti. Teda fasáda vám vydrží krásna a čistá dlhé roky.