Exotický Omán ako krajina z rozprávok

Uvažujete o netradičnej dovolenke počas našich zímných mesiacov? Chcete vidieť a zažiť niečo, čo je pre nás stredoeurópanov niečo skutočne iné a zahalené rúškom tajomosti?  Možno, že práve Omán by mohol byť to správnou voľbou. Omán je orientálna krajina rozkladajúca sa na juhovýchode Arabského polostrova. Mnohých návštevníkov upúta svojimi prírodným scenériami, tisícročnou históriou a priateľským miestnym obyvateľstvom.

Nie každý navštívil sultanát

Fungujúcim štátnym zriadením je tu sultanát. Na čele  absolútnej monarchie je sultán, ktorého titul je dedičný. Hlavným mestom je Muscat a okrem pôvodných Ománcov tu uvidíte aj Pakistáncov, Filipíncov, Srílančovo a iné národnosti, ktorí sa snažia dohovoriť úradnou arabštinou alebo častou angličtinou. Hlavným zdrojom príjmov je samozrejme ropa a zemný plyn, ale časť miestnych sa zaoberá výrobou sudov, rybolovom a pestovaním typických ďatlí a banánov.

Omán
Určite stojí zato spoznať miestnych obyvateľov.

Najvyššia hora Ománu je Jebal Shams

V najsevernejšej časti krajiny sa tiahne pás vysokých skalnatých hôr s najvyššou horou Jebel Shams  merajúcou úctyhodných 3 009 metrov. Zaujímavé svojou zvláštnosťou pre našinca sú tzv. wadi. Sú to vyschnuté horské riečiská, ktoré sa sporadicky napĺňajú vodou v období dažďov. V nižšie položených oblastiach sú riečky občasne napájané podzemnými i horskými prameňmi tvoriacimi  zelené oázy. Púštna oblasť Wahiba Sands je lákadlom pre turistov. Romantické západy a východy slnka, adrenalínová jazda dunami v autách, surfovanie na piesočných dunách. Nezabudnuteľné zážitky budete mať z večera v beduínskom tábore.

Omán
Omán vás opantá svojimi zmyslami.

Pamiatky Ománu sú na zozname UNESCO

Z obranných hlinených a kamenných stredovekých  pevnosti je známa hlavne  pevnosť Bahla z 13.storočia s hradbami dlhými 10km. Je zapísaná na zozname UNESCO. Podobne je to aj v prípade zavlažovacieho systému Aflaj. Je to systém piatich starodávnych zavlažovacích kanálov budovaných od roku 500 n.l.

Vôňa kadidla a korenín

Ak sa rozhodnete pre Omán ako svoju zimnú destináciu, urobíte zopár krokov do minulosti, navštívite stredoveké hlinené pevnosti a hrady. Zacítite denne vôňu kadidla a aromatického korenia. Vychutnáte si jedinečnú atmosféru drsných hôr a rozprávkovo zdobených mešít.