Dvere – funkčnosť a dizajn v jednom

dvere
Drevené dekoratívne izby do každej izby

Dvere okrem svojej základnej funkčnej stránky, ktorou je najmä vizuálne a komunikačné prepojenie priestoru (napr. dvoch miestností alebo priestoru s rôznou klímou), plnia však  vďaka pestrým možnostiam povrchových úprav a tvarov aj úlohu zaujímavého dizajnového doplnku. Práve podľa spôsobu použitia delíme dvere na vonkajšie – exteriérové, lebo tvoria zábranu medzi interiérom a vonkajším prostredím a na vnútorné – interiérové, ktoré spájajú jednotlivé miestnosti v interiéri. Dvere a ich konštrukcia sa skladá z pevnej časti (zárubne) a pohyblivej časti, ktorú tvorí dverné krídlo. Dverná konštrukcia vnútorných a vonkajších dverí je rozdielna, pretože vchodové (vonkajšie) dvere musia byť masívne a musia spĺňať aj tepelno-izolačnú a bezpečnostnú funkciu.

Podľa čoho si dvere vyberáme…

Dvere do interiéru si volíme podľa vzhľadu, materiálového prevedenia, rozmeru ale aj podľa spôsobu otvárania. Najčastejšie sa používajú klasické otváracie dvere alebo posuvné, prípadne skladacie či turniketové (otáčacie). Dvere tiež môžeme rozdeliť na jednokrídlové (jedno krídlo, ktoré má na jednej starne pánty a na druhej kľučku) a dvojkrídlové (druhé krídlo sa otvára príležitostne podľa potreby). Pri výbere dverí je tiež dôležité vedieť, či potrebujeme ľavé alebo pravé dvere podľa spôsobu otvárania do priestoru a aj to, z akej  vnútornej výplne majú byť zhotovené. Najlacnejšia možnosť výplne je voština, odolnejšia je však DTD (dierovaná drevotriesková doska) a najpevnejšie dvere sa vyrábajú z plnej drevotrieskovej dosky. Nemenej dôležitým kritériom pri výbere je aj povrchová úprava napr. najtenšou a najlacnejšou možnosťou je fólia, odolnejší je laminát, dyha a najluxusnejším prevedením sú dvere z masívu.

Aj dizajn je dôležitý…

dvere
Dvojkrídlové dekoratívne dvere

Vzhľad a dizajn je pri výbere tiež rozhodujúci, pretože dvere musia aj dobre vyzerať. Na výber sú rôzne možnosti, dvere môžu byť celodrevené, ale aj čiastočne z jednej alebo dvoch tretín presklené, prípadne aj celosklenené, vyrobené z bezpečnostného skla. Celodrevené dvere môžu byť hladké alebo aj v rustikálnom či vidieckom štýle a presklené môžu mať rôzne spôsoby presklenia, napr. vertikálne alebo horizontálne uložené presklenie.

Dvere by však mali vždy korešpondovať s celým interiérom na to by sme pri ich výbere nemali zabúdať.