Dovolenka v Egypte – Top 10 vynikajúcich a unikátnych jedál egyptskej kuchyne (1)

Egypt

Nie veľa ľudí vie, že Egypt je známy nielen pre svoje historické pamiatky, kultúru a revolúciu, ale je tiež známy pre svoje skvelé jedlo. Egyptská strava je zmes všetkých rôznych civilizácií, ktoré prišli do Egypta v histórii svojej existencie. Nikde na svete nebudete môcť vidieť toľko rôznych kultúr na jednom stole. Dovolenku v Egypte si tak môžete vychutnať ešte viac. Ponúkam vám zoznam 10 najobľúbenejších egyptských jedál podávaných „dnes“ v Egypte v dvoch častiach tohto článku.

Ideálne dovolenkové miesto pre vegetariánov i milovníkov mäsa – Egypt

10. Kushari môžete pokladať za národné jedlo v Egypte. Skladá sa z cestovín, ryže, šošovice, karamelizovanej cibule, cesnaku a cíceru spolu s paradajkovou omáčkou. Zmesou štyroch druhov sacharidov sa tento pokrm stal najpopulárnejším obedovým jedlom za posledných 100 rokov. Zaujímavosťou je, že pôvod tohto pokrmu nie je egyptský. V skutočnosti to bolo jedlo prinesené do Egyptu britskou armádou v 19. storočí. Cestoviny boli dovezené z Talianska, paradajky sú z Latinskej Ameriky a ryža z Ázie. Dnešnú podobu všetkých týchto surovín zmiešaných dokopy, ako chutné a vegetariánske jedlo, nadobudli Egypťania.

9. Ful Medames – jedna zo základných surovín v Egypte sú fazule Fava. Medames sú fazule podávané s olejom, cesnakom a citrónovou šťavou. Slovo „medames“ v preklade znamená „pochovaný“, čo označuje spôsob, akým je toto jedlo varené – v hrnci „pochované“ v horúcom uhlí či piesku. Ful Medames sa môže podávať s paradajkovou omáčkou, tahini pastou alebo vyprážanými či varenými vajcami. Najtradičnejšie je však toto jedlo podávané s klasickou žemľou. V súčasnosti je toto jedlo vyvážané do mnohých krajín Blízkeho východu, ako je Sýria, Libanon, Saudská Arábia a Sudán.

Ful Medames

8. Fatta je zvyčajne slávnostné jedlo. Skladá sa z ryže, vyprážaného pečiva obaleného cesnakom a octovej mäsovej polievky. Tento pokrm je dosť „tučný“ s vysokým obsahom kalórií. V Egypte sa tento pokrm podáva hlavne pred veľkým náboženským 50 dňovým pôstom alebo po mesiaci Ramadánu (Eid-Al-Futr).

7. Mulukhiya je polievka vyrobená z listov juty a rastlín Corchorus, ktoré rastú vo východnej a sverenej Afrike. Pripravuje sa posekaním listov juty spolu s cesnakom a koriandrom a varí sa s kuracím bujónom. Podáva sa s egyptským chlebom alebo s ryžou.

6. Feseekh je tradičné egyptské jedlo podávané len počas festivalu Sham-El-Nessim, čo je vlastne veľká jarná oslava. Toto jedlo sa skladá z kvasenej, solenej a sušenej šedej parmice. Proces výroby je komplikovaný a veľmi striktný. Pokrm sa podáva s egyptským chlebom, s cibuľou a citrónom.

Ak vám „zachutili“ tieto jedlá, prečítajte si aj druhú časť tohto článku, kde sa dočítate aj o typických egyptských sladkostiach. Vaša dovolenka v Egypte bude obohatená okrem iného aj o kulinársky zážitok.

egypt-food