Dovolenka v Dubaji: ešte predtým ako vycestujem…

Ak sa chystáte niekam na dovolenku po prvý krát, vždy je dobré niečo si o tej danej krajine zistiť, o kultúre a zvykoch. Ak sa dokonca naučíte zopár fráz v jazyku danému krajine, ktorú sa chystáte navštíviť, váš pobyt bude omnoho príjemnejší. Postačia aj základné frázy ako: „dobrý deň“, „dobrý večer“, „prosím“ a „ďakujem“. Dovolenka v Dubaji nie je týmto iná.

dovolenka v Dubaji
Najvyššia budova na svete sa nachádza v Dubaji

Moja prvá dovolenka v Dubaji

Keďže Dubaj patrí k Arabským emirátom, je správne a vhodné rešpektovať tiež ich pravidlá čo sa týka obliekania a akýchkoľvek výstredností, najmä u žien. Koniec koncov, dodržiavať zákony krajiny, ktorú navštívite je nie len povinné, je to tiež preukázanie rešpektu a úcty voči nim. Aj keď Dubaj nie je zďaleka tak prísny ako sa zdá, existujú zákony, ktoré by ste, aj ako návštevník, mali rešpektovať a dodržiavať aj počas dovolenky v Dubaji.

dovolenka dubaj 2
Pravidlá obliekania v Arabských krajinách

Základné pravidlá a zákony, ktoré by aj turisti mali na dovolenke v Dubaji poznať sú:

  • Odhaľujúce oblečenie je nezákonné. Keď ste na verejnosti, vždy sa uistite, že váš odev siaha aspoň po kolená a vaše ramená sú pokryté. V strediskách hotelov a nákupných centrách to nie je nevyhnutné dodržiavať.
  • Byť oblečený len v plavkách je prijateľné len pri bazéne alebo na pláži. Muži musia nosiť tričko alebo košeľu (nejaký top) vždy, keď nie sú na pláži či pri bazéne.
  • Ak si nie ste istí, ktoré oblečenie je vyslovene nevhodné, vždy sa oblečte konzervatívne. Žiadne tričká s nápismi alebo obrázkami, žiadne hlboké výstrihy a priehľadné topy či šaty.
  • Bozkávanie na verejnosti nie je povolené a môžete byť za to aj uväznení. Platí to tiež pre držanie sa s partnerom za ruky alebo maznanie sa či objímanie a akékoľvek prejavovanie náklonnosti. Ak ste sa s partnerom vybrali na romantickú dovolenku v Dubaji, svoje nežnosti si nechajte vždy medzi v hotelovom apartmáne za zatvorenými dverami.
  • Počas Ramadánu (pôstny mesiac) nemôžete na verejnosti jesť, piť, žuť žuvačku ani fajčiť počas denného svetla od východu slnka až do západu. Ak máte pocit, že vám toto bude robiť problém, zvoľte si radšej letenky na dovolenku v Dubaji na iný termín ako je plánovaný Ramadán.
  • Na verejnosti by ste si nemali púšťať nahlas hudbu ani telefonovať na hlasnom odposluchu.
  • Hoci v niektorých krajinách je povolené jazdiť s malým percentom alkoholu v krvi, rovnako ako na Slovensku, aj v Dubaji je to prísne zakázané a pri porušení vám hrozí väzenie.
  • Ďalšie zakázané položky na verejnosti sú: omamné látky, strelné zbrane, erotické predmety.