K asi najrozšírenejším druhom zbraní na Slovensku, ktoré dostanete voľne kúpiť, patria vzduchovky. Vzduchové pištole nemajú silu ako ostré zbrane, skôr sa využívajú na športovú a rekreačnú streľbu alebo na lov škodcov či iných malých hlodavcov. Výhoda vzduchoviek je v tom, že sa jednoducho ovládajú a nemajú takmer žiadny spätný ráz, vďaka čomu streľbu z nich zvládnu aj ženy či juniori. Vybrať si ale tú správnu, ktorá nám bude najviac vyhovovať, však nie je také jednoduché a to aj kvôli širokej ponuke trhu. Najmä nováčik môže mať pri pohľade na všetky tie zbrane v hlave zmätok a veľmi ľahko sa môže stať, že siahne po nesprávnej vzduchovej pištoli.
Vyberáme vzduchové pištole
Skôr ako si nejakú vzduchovú pištoľ kúpite, potrebujete zvážiť niekoľko faktorov. Najprv si vyhraďte finančný strop, teda sumu, ktorú ste ochotní za zbraň minúť a ujasnite si na aký účel budete vzduchovku používať. Každá vzduchovka je totiž navrhnutá a vyrobená tak, aby spĺňala špecifické požiadavky – niektoré sú určené na strieľanie všeobecne, iné sú vyrobené pre určitý účel, ako na príklad lov či streľba na terč. Obzvlášť dôležité je aj to, na akú vzdialenosť budete strieľať, keďže vzduchové pištole sa delia do štyroch kategórií – slabé, stredne silné, silné (magnum) a super – magnum. Prvé dve skupiny sú vhodné pre streľbu do vzdialenosti cca 30 metrov, pretože pri tejto vzdialenosti sú slabšie zbrane vo svojej koži. S magnum vzduchovkou môžete strieľať do 60 metrov, no najdlhší dotrel má super – magnum, ktorá má dostrel až do 75 metrov.
Vzduchové pištole a ich delenie
Vzduchové pištole však majú mnoho podôb – na výber máte pružinové vzduchovky, plynové vzduchovky alebo vzduchovky PCP, inak nazývané aj vetrovky. Rozdiel medzi nimi je asi taký, že pružinové aj plynové vzduchové pištole okrem optiky pre vyššie zaťaženie nevyžadujú nič ďalšie, čo sa nedá povedať o vetrovkách. Výhodou vetroviek je však to, že na ne môžete používať lacnejšiu optiku, lebo majú minimálny spätný ráz a celkovo sú podstatne silnejšie, než pružinové a plynové vzduchovky. Niektoré vetrovky majú dokonca možnosť nastaviteľnej sily streľby, viac silových úrovní, ale aj viacero typov pažieb.