Je vaše dieťatko zvedavé a zrelé na objavovanie? V tom prípade potrebuje byť v kolektíve nových kamarátov a kamarátok a učiť sa nové veci v škôlke. Príchodom dieťaťa do škôlky však rodičia čelia aj novým povinnostiam vo vzťahu k „vybaveniu“ dieťaťa. Práve v škôlke ide hlavne o detské prezuvky alebo detské papuče. Detské papuče do škôlky budú určite potrebné na vyučovanie a hranie sa vo vnútri. Musíte si uvedomiť, že váš trojročný nezbedník ich bude mať obuté celých päť až osem hodín, a preto je veľmi dôležité, aby ste si vybrali tie správne.
Užitočné rady pre výber správnych papúč
Akú akosť majú teda tie správne detské papuče? Mali by ich hlavne chrániť pred zimou a neobmedzovať ich pri pohybe. Mali by byť ľahké a ohybné, aby zabezpečovali prirodzený pohyb. Na špičke by mali mať dostatok miesta pre prsty. Mali by byť bez pevnej päty a bez podpätkov. Výhodou sú aj protišmykové prvky na podrážke. Nakoniec by mali byť priedušné, netoxické a zdravotne nezávadné – s overeným certifikátom, čo znamená aj drahšie ale kvôli drobcom sa určite oplatí ísť hlbšie do peňaženky.
Aké nástrahy čakajú na nohy, ak si vyberiete nesprávne detské papuče?
Vyššie spomenuté rady, ktoré vám pomôžu pri výbere môžu zároveň predísť rôznym nástrahám pri vývoji detskej nôžky. Ohybné papučky sú zárukou, že pri rôznych pohyboch, ako sú napríklad stávanie na špičky alebo sadnutie si na zem sa dieťatku nevykrútia nôžky do neprirodzenej polohy a nepríde tak k úrazu. Ak detské papuče stláčajú prsty k sebe, môže dôjsť k deformácii chodidiel, či krivým prstom. Tuhá päta je zas pre detskú nohu nepohodlná a môže sa zarezávať do pokožky. Pri podpätkoch môže dieťa ľahko prísť k úrazu a z dlhodobého hľadiska môže negatívne pôsobiť na celkový vývoj dieťaťa – najmä z hľadiska držania tela. Deti v škôlke sa samozrejme radi hrajú a naháňajú. Práve gumené protišmykové podrážky ich môžu uchrániť pred pokĺznutím. V prípade, že detské prezuvky nie sú dostatočne priedušné, či nebodaj obsahujú toxíny, môžu negatívne vplývať na pokožku dieťaťa.