Detská obuv a dôležitosť správneho výberu

Veľká časť rodičovskej starostlivosti spočíva v zodpovednom rozhodovaní sa pre svoje dieťa. Jedným z mnohých rozhodnutí, ktoré musia prijať je aj to, aká detská obuv je pre dieťa vhodná. S vývojom detí je potrebné meniť obuv nielen kvôli zmene chodidla, ale aj kvôli zmenám v pohybe detí. Pochopenie vývojových potrieb detí, spolu s charakteristikami pohybového výkonu, môže pomôcť rodičom v správnom rozhodnutí. Deti sa stávajú oveľa aktívnejšie vo veku od 4 do 6 rokov a ich obuv by mala odrážať aj ich funkčné potreby. Všeobecne sa pre prvé kroky odporúča chôdza naboso alebo mäkká topánka s podrážkou. Stabilita zadnej časti chodidla sa dá výborne podporiť formou vysokého mäkkého remienka nad achilovou šľachou.

detská obuv
Detská obuv má poskytovať pohodlie, bezpečnosť a zdravý vývoj nôžky

Jemne voľnejšia detská obuv je lepšia

Biomechanika detskej chôdze je zložitá a najvhodnejšia voľba obuvi nie je vždy úplne jasná. Je dobré a odporúčané zvoliť deťom takú obuv, ktorá nezasahuje do ich prirodzeného vývoja nohy a ktorá zároveň poskytuje primeranú ochranu a podporuje výkonové charakteristiky spojené so športom. Nie je dobré obúvať vaše deti do menších alebo tesných topánok, lebo to môže výrazne ovplyvniť detskú nohu pri jej raste. Jemne voľnejšia obuv je v tomto prípade ideálna, zvýrazňujeme však slovo jemne, pri príliš voľnej obuvi môže prísť dieťa k nehode či úrazu.

detská obuv
Ľahká a pružná detská obuv vyrobená z prírodnej kože

Online nákup pre ľahší výber

Pri kúpe detskej obuvi sa zvyčajne odporúčalo navštíviť predajňu obuvi osobne s dieťaťom, aby ste im zaobstarali tie najvhodnejšie topánky. Doba však už pokročila, online nákup dnes ponúka veľa možností, vrátene rýchlej výmeny nevhodnej obuvi. Pre ľahší výber si môžete tiež prezrieť tabuľku veľkostí a kúpiť si tak pár, ktorý vyhovuje veľkosti nohy a veku vášho dieťaťa. A pokiaľ máte ďalšie otázky týkajúce sa obuvi pre batoľatá či deti, môžete sa v kľude obrátiť na pediatra, ktorý vám poradí správny čas a vhodný pár obuvi vášho dieťaťa.