Ako mať krajší deň? Denné svietenie vám ho vylepší

Opäť ste ráno vykročili tou nesprávnou nohou? Pred vami je ešte náročná jazda autom do práce, tak sa na ňu maximálne pripravte! Skontrolujte si všetky doklady, nastavte spätné zrkadlo, nasaďte si bezpečnostné pásy a nezabudnite ani na denné svietenie. V podstate, môžete naň zabudnúť, s funkciou automatického zapínania sa vaše denné svietenie rozsvieti hneď po naštartovaní vozidla. Taká výhoda, a to sme ešte len na začiatku..!

denné svietenie
LED denné svietenie set

Denné svietenie svojimi výhodami prekvapuje za každým rohom

Tým prvým najväčším prekvapením bolo pre vodičov, keď povinnosť celoročného denného svietenia vstúpila v roku 2009 do platnosti aj na našich cestách. Vtedy sa „na všetky strany“ diskutovalo o tom, či denné svietenie dokáže zmierniť riziká nehodovosti a iných nepríjemných kolízií na cestách. U mnohých vodičov si denné svietenie získalo priazeň okamžite, u ďalších ani doteraz – neoplatí sa však riskovať pre nezapnuté svetlá, keďže pokuta sa môže vyšplhať približne na 60 eur.

Prečo sa niektorí tak bránia celodennému svieteniu? Azda preto, že stále zápasia so zvýšenou spotrebou žiaroviek v svetlometoch a oči si zakrývajú pred rôznymi inovatívnejšími riešeniami. Jedným z nich je svietenie LED, ktoré netreba montovať len pre príjemný vizuálny efekt a moderný dizajn. Za jeho hlavnými výhodami sa skrýva najmä nízka energetická náročnosť.

Odporúčame zakúpiť si modely tohto denného svietenia pri teplote svetla do 6000 K. Osvetlí v „širšom zábere“ a vodičov pred vami neoslepuje. LED-ky sa tak intenzívne neprehrievajú, ako tomu býva pri halogénových a iných lacnejších modeloch. Z toho vyplýva dlhšia trvácnosť denného svietenia, dobrou správou je aj odolnosť použitých materiálov.

denné svietenie
Denné svietenie so smerovým svetlom

Nie je denné svietenie ako svietenie

Svietiť nemôžete „hocijakým“ denným svietením, pred kúpou skontrolujte označenie DRL – daily running lights a naučte sa, ako ho správne namontovať. Naozaj si toto svietenie budete zapájať svojpomocne? Buďte precízni, pretože od ďalšej pokuty vás môže deliť len pár cm. Denné svetlá sú od seba vzdialené na 60 cm a viac, zospodu vozidla na 25 cm a viac, po bokoch max. do 40 cm. Aj vy to tak máte? Potom už len s radosťou celoročne svietiť!