Dámska obuv – včera i dnes

Obuv na platforme

obuvObuv na platforme kedysi slúžili nielen na predĺženie postavy, ale hlavne na to, aby ľuďom umožnili prechádzať po horúcom alebo vlhkom prostredí tak, aby zanechali chodidlá suché a nepoškodené. V zbierke múzea výtvarných umení v Bostone môžete vidieť niekoľko nádherných kúskov historickej obuvi. Uvidíte tam napríklad aj obuv na platforme známe ako „chopine“, ktoré sú vyrobené z hodvábneho zamatu a zlatej kovovej čipky, lemované a obrobené kožou. Datujú sa do začiatku 18. storočia Benátok a sú 5 palcov vysoké (12,7 cm). Zvýšené topánky boli považované za funkčné i frivolné. Po celé stáročia slúžili dreváky, známe tiež ako kabkabs, na zdvíhanie osôb nad horúce a vlhké podlahy v kúpeľoch na Blízkom východe. Dekoratívne topánky „chopine“ boli však symbolom spoločenského postavenia. Nosili ich aristokratické ženy v renesančnej dobe v Európe.

Vysoké podpätky

Ihlové podpätky vyšli prvýkrát „na svet“ v roku 1950 a boli propagované parížskym návrhárom Rogerom Vivierom, známym pre netypické podpätky v tvare čiarky. Takéto podpätky na topánkach však ničili drevené aj linoleové podlahy a poškodzovali tiež koberce, a preto boli lodičky na ihličkových podpätkoch zakázané v múzeách a verejných budovách po celé desaťročia.

Rýchle chodidlá

obuv1

V roku 1969 tréner v behu v poli a na dráhe, Bill Bowerman z Univerzity Oregon, vymyslel a navrhol obuv, ktorá váži menej ako 85 gramov, pre traťového fenoména Steva Prefontaina. Steve sa postaral o americký rekord v trati 3 míle v tejto obuvi. Hovorí sa, že obuv od Billa Bowermana bola začiatkom dnes už svetoznámej športovej značky.

Dnes je móda všeobecne veľmi rôznorodá. Niektoré trendy sa vracajú späť a niektoré sú priam mimozemské, futuristické, s ktorými sa stále mnohé z nás nedokážeme stotožniť. Na trhu nájdete rôzne exempláre, nositeľné a praktické, ale aj dizajnérske kúsky, nepraktické a príležitostné. Kedysi bola kožená obuv úplnou samozrejmosťou. Dnes však nájdete toľko druhov obuvi z rôznych, lacnejších materiálov, že pri meniacich sa trendoch a rýchlom životnom štýle viacerí siahajú práve po tých lacnejších. Najnovšími vychytávkami v oblasti módy, a hlavne pri topánkach, sú farby. Experimentovanie s rôznymi farebnými odtieňmi, farebnými kombináciami a odvážnymi vzormi. A vy? Uprednostňujete klasiku alebo čakáte každú sezónu na nový trend?