Dámske čižmy a ich história

V predchádzajúcich článkoch sme vám už priniesli informácie o histórii balerínok či lodičiek, teraz však na rad prichádzajú dámske čižmy a ich história. Dovolím si povedať, že je ešte pútavejšia a zaujímavejšia než história spomínaných balerínok a lodičiek na vysokých podpätkoch. Veď… Presvedčte sa sami!

Eskimáci a ich vplyv na dámske čižmy

dámske čižmyHistória dámskych čižiem siaha na časovej osi až do čias niekoľko tisícok rokov dozadu, čo však nie je až také zaujímavé a prekvapivé. Oveľa zaujímavejšia je však ich zemepisná a kultúrna história. Totižto, dámske čižmy vynašli na miestach, kde boli najviac potrebné a to na Aljaške a severských krajinách, kde bol chlad a sneh prirodzenou súčasťou každodenného života tunajších obyvateľov. Prirodzene, potrebovali obuv, ktorá by ich chránila pred zimou a vďaka tomu vznikli prví predkovia dnešných čižiem. Vynájdené boli samozrejme Eskimákmi a vyrábali sa z kože tuleňov, pričom ich ozdobovali srsťou napríklad zo psov alebo vlkov. Tieto eskimácke čižmy sa veľmi verne podobali na dnešné „snehule“.

Mongoli, vojaci a kovboji – neskorší vývoj čižiem

Ak sa však zameriame skôr na čižmy z jemnej kože, tak ich história siaha do oblastí východnej Ázie, odkiaľ sa vďaka Mongolom rozšírili postupne do Číny, Indie a Ruska. Pre dámske čižmy a ich „vývoj“ bolo nesmierne dôležité aj 17. storočie, kedy bol ich vzhľad prispôsobený vojenským účelom. Využívala ich najmä armáda, ktorá potrebovala pevné a spoľahlivé topánky do každého terénu a počasia. Primárne boli čižmy vyrobené najmä pre časť armády, ktorú predstavovali jazdci na koňoch. Od nich sa odvíjal aj vzhľad kovbojských čižiem, ktoré boli „populárne“  vo východnej časti Ameriky.

Dámske čižmy – malé okienko do ich histórie máme za sebou, no v tejto oblasti je ešte stále čo skúmať. V ďalšom článku by sme vám radi povedali niečo o jednotlivých typoch čižiem a ich využití, takže ak vás táto téma zaujala, čítajte ďalej.