Ďalekohľady – ako ich správne používať?

Ďalekohľady sú neuveriteľné nástroje pre prírodovedcov a outdoorových prieskumníkov. Aj keď ich len jednoducho držíte pri očiach, môžu vás dostať na ďaleké a ťažko dostupné miesta. V tomto článku vám predstavíme tipy pre správne použitie ďalekohľadov, ktoré vám pomôžu mať ostrejší a jasnejší zrak. Budete prekvapení, o koľko lepšie budete vidieť svet okolo vás!

ďalekohľady
Ďalekohľady je dôležité správne nastaviť

Ako sa nastavujú ďalekohľady

Ako prvé si nastavte správny rozostup očných košov voči očiam rotáciou optických častí voči osi v strede. Keď sa pozriete cez ďalekohľad, mali by ste vidieť jasné kruhové pole. Následne zaostrite ľavú optickú časť ďalekohľadu centrálnym ostrením, ktoré sa nachádza na strednej časti ďalekohľadu. Pravé oko majte pri tom zažmúrené. Následne zaostrite aj pravú optickú časť voči ľavej ostrením pravého okulára pri pozeraní na ten istý objekt. Pri pozorovaní ďalšieho objektu, kedy prichádza k zmene vzdialenosti by vám malo vystačiť centrálne zaostrovanie oboch optických častí.

Aby ste dosiahli to najkvalitnejšie vykreslenie zorného poľa, mali by ste nakupovať od overeného výrobcu a pre kvalitnejšie ďalekohľady zájsť aj hlbšie do vašej peňaženky. Tie lacnejšie vám môžu akurát poškodiť zrak. Kvalitné ďalekohľady zároveň poskytujú aj rôzne rozšírenia optických možností, ako napr. stabilizáciu obrazu.

ďalekohľady
Na čistenie ďalekohľadu používajte čistiacu handričku

Ako sa starať o ďalekohľady

Ďalekohľady sú obyčajne dodávané s čistiacou handričkou, ktorú by ste však mali použiť až po odstránení väčších nečistôt. Nepoužívajte na čistenie optiky ďalekohľadu papierové vreckovky alebo rukáv! Môžete tým poškodiť šošovky ďalekohľadu. Na hrubé nečistoty radšej použite odsávač. Najlepšie urobíte, ak si zakúpite kompletnú čistiacu sadu spolu s tekutinou na odstránenie mastných škvŕn. Takáto súprava disponuje aj s patričným návodom na použitie. Niekoľko prachových zŕn nie je dôvodom na „drhnutie“ šošoviek.

Ďalekohľady vyžadujú veľmi jemné zaobchádzanie. Po náraze ďalekohľadu často dôjde k dvojitému videniu, a to sa už opravuje ťažšie. Dvojité videnie sa dá niekedy odstrániť za pomoci štyroch nastavovacích skrutiek, ktoré sú umiestnené pri hranoloch pod gumovým obložením. Takúto opravu však radšej zverte skúsenému človeku alebo optickej firme.