Dajte stop nekvalitným posteliam a matracom

To, že spánok je pre človeka nesmierne dôležitý, vám budú tvrdiť všetci predajcovia či už postelí alebo samotných matracov. Môže to vyzerať ako marketingový ťah, ktorý vás už pomaly ale isto začína otravovať, no to iba v prípade, že ste ešte nespali na nekvalitnej posteli, ktorá má navyše matrace staré asi toľko ako vaši rodičia. (Rozumej asi tak pol storočia.)

Matrace na pohľadanie

matrace
Ak ste si už vyskúšali spánok na nekvalitnej posteli, určite budete vedieť oceniť nové a kvalitné matrace

Za môj krátky život som už vystriedala niekoľko internátov, podnájmov i hotelov, čo v skratke znamená, že som vyskúšala niekoľko rôznych postelí i matracov. Niektoré boli pohodlné, iné zas úplne na nevydržanie. Medzi moje najhoršie skúsenosti však patrí tá z posledného obdobia. Išlo o starú vŕzgajúcu posteľ, ktorú tvorila jedna spodná doska s dvoma krátkymi „čelami“ a 4 nohami, ktoré držali pokope už asi iba silou niekoho vôle. Mojej teda veru nie. Tú posteľ by som najradšej rozrúbala a spálila v peci (ktorú sme samozrejme nemali), no majiteľ bytu by asi veľmi nadšený nebol. Stará škola. Ale poďme ďalej. Na posteli boli ešte 3 štvorcové matrace. Mladšie generácie si pravdepodobne ani nevedia predstaviť, o čom hovorím. Nečudujem sa. Smrad z tých matracov sa mi nepodaril odstrániť ani osvedčeným receptom z internetu, ktorý znie asi takto: „Posypte matrac sódou bikarbónou, nechajte pôsobiť aspoň 30 min a potom povysávajte.“ Pokiaľ u niekoho tento recept fungoval, tak mu srdečne gratulujem, no na tieto staré matrace to vôbec nezabralo. Nezabral ani pohlcovač pachov. Preto, aby som na tejto skvelej posteli mohla aspoň ako-tak spávať, pod plachtu som ešte prestrela deku, ktorá okrem toho, že prekrývala smrad, poskytovala aj trošku pohodlia. Tie matrace sa totiž o to postarať nedokázali.

Niekedy si zmena k lepšiemu vyžaduje väčšiu investíciu

matrace
Nová posteľ a matrace boli naozaj na nezaplatenie

Aby ste rozumeli, nekvalitná posteľ a nekvalitné matrace, to nie je iba o nekvalitnom spánku. Ak sa totiž zle vyspíte, vlečie sa to s vami celý deň. Máte bolesti chrbta (v mojom prípade úplne celého), nemáte potrebnú energiu na všetko, čo chcete alebo musíte cez deň spraviť a navyše máte často i zlú náladu. A práve „vďaka“ tejto skúsenosti som si uvedomila, že aj keď nerada investujem do drahých vecí, pri posteli jednoducho musím urobiť výnimku. Preto som si aj na námietky majiteľa bytu kúpila manželskú posteľ s pevným rámom a kvalitný rošt do postele. Ostávali ešte matrace, vyberala som medzi dvoma alebo jedným veľkým. Vyhrala možnosť číslo jedna, a to z dôvodu, že každému vyhovuje niečo iné. A keďže sme na posteľ dvaja, považovala som to za najlepšie riešenie. A veru aj bolo.

Ak teda milí priatelia zdieľate podobné problémy, aké som mala aj ja (bolesť chrbta, únava,…), nemusíte hneď vyhľadať lekársku pomoc. Vezmite si najskôr na mušku svoju posteľ a matrace, a možno svojim problémom prídete na zúbok.