Cyklo oblečenie a jeho funkcie

cyklo oblečenieOblečenie si väčšinou kupujeme podľa módnych trendov, nášho vkusu, príležitosti, na ktorú ho potrebujeme. Keď však vyberáme cyklo oblečenie, musíme myslieť na viac špecifických detailov.

Cyklo oblečenie do času i nečasu

cyklo oblečenieAby sme sa ochránili pre chladom, potrebujeme k tomu kvalitné cyklo oblečenie. Ak chceme oblečenie z kvalitného materiálu, ktoré vydrží aj niekoľko rokov, mali by sme rátať s tým, že si trochu priplatíme. Budeme si však istý, že oblečenie splní účel, na ktorý bolo kúpené. Na ochranu pred zimou slúži cyklo oblečenie proti vetru, rukavice, ponožky, bundy, ktoré umožňujú voľný pohyb, bufandy, goliere. Na výrobu kvalitného oblečenia sa používajú špeciálne textílie, ktoré vylučujú vlhkosť a vďaka tomu udržujú teplo.

Hoci mnohí to berú ako výhovorku, dážď nie je dôvodom aby sme nemohli sadnúť na bicykel a prejsť pár kilometrov. Aby sme však nezmokli do nitky a následne neochoreli, treba si zabezpečiť vode odolné cyklo oblečenie. Dôležité je aby bolo vyrobené z materiálu, ktorý dovoľuje pokožke dýchať. Zabezpečiť si treba vhodné nohavice, bundy, vesty. Oblečenie pred vodou ochránia impregnačné spreje sedadlá vode odolné poťahy.

Existujú aj ľudia, ktorí si na bicykel nesadnú len preto, že si myslia, že sa pri tom veľmi spotia. Pravdepodobne nevedia, že cyklo oblečenie sa vyrába aj z technických materiálov, ktoré neabsorbujú vlhkosť, naopak ju vylučujú. Oblečenie s jednoduchým rozopínaním alebo odzipsovacie rukávy sú tiež veľmi praktické.

Dôležité detaily cyklo oblečenia

Švy na cyklo oblečení sú často veľmi nepohodlné, škriabu, tlačia. Preto by mali byť umiestnené strategicky, aby nás počas bicyklovania nerušili. Tak isto spodná bielizeň by mala byť pohodlná a hladká.

Veľmi dôležité pri jazde na bicykli je byť viditeľný a to aj po tme. Čoraz častejšou súčasťou cyklo oblečenia sa stávajú rôzne reflexné prvky. Reflexné vesty a pásky sú dnes dokonca podmienené aj zákonom. Zdravie a bezpečnosť je prvoradá, preto to neberte na ľahkú váhu.

Cyklo oblečenie by malo byť vyrobené z odolných materiálov. Dôležitá je oblasť rozkroku, ktorá sa pri pedálovaní opotrebúva najviac. Preto, hoci sa vám vypchávka medzi nohami zdá smiešna, je to veľmi praktický detail. Keďže pády na bicykli nie sú príjemné ale stávajú sa, materiál cyklo oblečenia by mal prežiť aj to.cyklo oblečenie