Cyklistické oblečenie na začiatok sezóny

Hoci to dátum v kalendári ešte príliš nepriznáva a ani veľmi tomu nenapovedá, veľa cyklistov už reálne zahájila sezónu roku 2014. Skvelé podmienky na takto skorý štart priniesla relatívne teplá zima a nezvyčajne skorý príchod jarných teplôt. Avšak jarné počasie môže byť zradné a preto sa často stáva, že cyklisti podcenia alebo precenia silu slnečných lúčov pri výbere cyklistického oblečenia na prvé jarné výjazdy.

Ako teda vyberať cyklistické oblečenie na jar?

 cyklistické-oblečenie-foxPri výbere cyklo oblečenia je práve na jar nutnejšie, viac ako v strede sezóny, sledovať predpovede počasia. Nejedná sa iba o výhľady na niekoľko dní dopredu, ale aj na konkrétny čas a danú lokalitu. V tomto môže skvele poslúžiť napríklad predpovedný model Aladin na stránkach SHMÚ. Tu si cyklista dokáže zistiť predpoveď relatívne presne a aj spoľahlivosť tejto predpovede je dobrá.

Pokiaľ už vieme aké bude počasie, treba si pripraviť cyklistické oblečenie. Pri jeho výbere netreba zabúdať na funkčné prádlo a schopnosť reagovať na výkyvy v teplotách. Toto je dôležité hlavne počas dlhších výjazdov, kedy sa teplota môže výrazne zmeniť. Práve z tohto dôvodu je odporúčané zamerať sa radšej na viacero tenších vrstiev, ktoré sa dajú v prípade potreby zredukovať.

Dbať treba aj na to, že nepotrebné cyklo oblečenie treba niekde uschovať. Teda netreba zabúdať na cyklistický vak, ktorý musí obsahovať okrem vody a základného náradia aj miesto na odloženie cyklistického oblečenia.

Aký materiál oblečenia vybrať na jarný výjazd

cyklisticke-oblecenieCyklisti by sa v tomto období mali zamerať hlavne na čo možno najfunkčnejší a najľahší materiál. Ideálne sú umelé vlákna s funkčnou membránou. Oblečenie z takýchto materiálov poskytuje dostatok tepla a pohodlia. Výhodou je dostatočná ochrana pred vonkajšími vplyvmi počasia, ako vietor alebo dážď. Zároveň je takýto materiál skvelý v odvode vlhkosti a prebytočného tepla z tela cyklistu.

Začiatok sezóny je po zime jedno z najkrajších častí roka pre väčšinu cyklistov. Preto si nenechajme tento zážitok pokaziť nevhodným výberom cyklistického oblečenia. Veď čo môže byť krajšie ako prvý jarný výjazd v po zime sa prebúdzajúcej prírode.