Dámske kardigany – čo sú a ako sa nosia?

Kardigan je pomerne nové slovo v slovenskom slovníku. Pochádza z anglického slova „cardigan“, čo v preklade znamená „sveter“. Dámske kardigany sú teda svetre, no nazývame tak zvyčajne hrubšie, teplejšie a dlhšie svetre, určené skôr ako letné či jarné kabátiky z akejsi úpletoviny. Väčšinou sú nosené voľne bez zapínania (bez zipsu či gombíkov), niekedy majú rovnaký úpletový opasok. Dámske kardigany sú určené skôr k ležérnemu a športovému oblečeniu, resp. k neformálnemu oblečeniu. Sú mimoriadne pohodlné na nosenie, mäkké a veľmi praktické. Keďže sú zväčša z pleteniny, nekrčia sa a preto ich môžete nosiť so sebou kamkoľvek a keď si ich potrebujete zložiť alebo v teplejšom čase nosiť prehodené cez rameno prípadne v taške/športovej kabelke, žiadny problém.

dámske kardigany
Kardigany môžete kombinovať s teplákmi a teniskami , ako aj s džínsami a vysokými topánkami.

Rôzne druhy dámskych kardiganov

Dámske kardigany môžu byť vyrobené ako som už spomínala z nejakej pleteniny – či už ako svetre z vlny alebo tiež z iného materiálu napr. z elastického alebo z bavlny, a môžu byť tiež dámske kardigany z teplákoviny. Niektoré sú asymetrické, niektoré dlhé až po členky. Taktiež môžete nájsť kardigany s rôznou dĺžkou rukávov, s kapucňou, alebo s rafinovaným zavinovacím systémom nosenia. Perfektne sa hodia na letné večery, na jar, počas Babieho leta a teda na jeseň a vždy, keď potrebujete ako sa hovorí „len niečo cez seba prehodiť“. Dámske kardigany vyzerajú rovnako dobre kombinované s teplákmi, s legínami, so šatami, alebo džínsami a vysokými podpätkami.

dámske kardigany
Hodia sa ku všetkému, k dlhým, aj krátkym nohaviciam.

Dámske kardigany – zopár tipov:

Ak chcete váš outfit trošku oživiť, veľmi štýlové sú momentálne rôzne brošne alebo odznaky, ktoré sa môžu pripnúť aj na kardigan. Toto je skvelý nápad hlavne pre ženy, ktoré nerady nosia šperky a doplnky, ktoré sú pre nich zbytočnosti, čo len zavadzajú. Veľmi štýlovo a moderne pôsobia rôzne farebné dámske kardigany, alebo také, ktoré majú nejaký vzor, nápis alebo čipku na chrbtovej časti. Pre ženy, ktoré majú širšie boky sú veľmi vhodné práve asymetrické ženské kardigany, ktoré opticky postavu zužujú a predlžujú. Dôležité je vhodne si zvoliť strih a farbu kardiganu.