Čo je to Vojtova metóda?

vojtova-metoda
Vojtova metoda – cvičenie

Vojtova metóda je komplexný súbor cvičení, ktoré sa používajú pri problémoch s pohybovým ústrojenstvom. Bola vyvinutá predovšetkým pre pacientov s detskou mozgovou obrnou. Jej podstata je založená na teórii, že každý človek má v sebe do narodenia tie isté pohybové vzory, ktoré sa niekedy ale plne nerozvinú. Vojtova metóda spočíva v stimulovaní istých aktivačných bodov, a tak sa dotykmi vyvoláva spätná pohybová reakcia.

Je Vojtova metóda vhodné riešenie pre vaše dieťa?

Táto cvičenie bolo pôvodne vyvinuté pre deti do 4 rokov na rehabilitáciu zníženej pohybovosti a koordinácie svalov, pri skrátených svaloch hlavy a končatín alebo pri nesymetrickosti pohybov. Jej účinky sa však prejavili aj u dospelých pri liečbe stavov po zápale mozgových blán, strate hybnosti po úrazoch alebo skolióze chrbtice.

Vojtovu metódu niekedy lekár naordinuje aj zdravému dieťaťu, pretože sa preukázalo, že má priaznivý vplyv na obehový systém a psychický vývoj dieťaťa. Cvičenie zlepšuje funkciu tráviaceho traktu, vyprázdňovanie a čiastočne odstraňuje reflux.

vojtova-metoda
Vojtova metoda – deti a cvičenie

Ako sa cvičí Vojtova metóda?

Základom je stimulácia aktivačných bodov v polohách na chrbte, bruchu a boku tak, aby sa vyvolal u detí lokomočný reflex. Lokomočné plazenie a otáčanie sa uskutočňuje nezávisle na vôli dieťaťa a vyvoláva sa tlakom pôsobiacim na aktivačné zóny.

Keďže toto cvičenie je pre deti niečo nové, cítia sa neisté. Malé deti a hlavne novorodenci naň teda reagujú hysterickým plačom a krikom. Rodičia ťažko znášajú pohľad na svoje ubolené dieťa, preto často metódu zľahčujú alebo nedodržujú presné postupy. Tým však svojmu dieťaťu nepomáhajú a niekedy mu môžu Vojtova metóda aj priťažiť.

Základným pravidlom praktizovania Vojtovej metódy je teda trpezlivosť, pravidelné a dôkladné opakovanie. Dôležité pri cvičení je, aby sa rodičia na svoje dieťa neustále usmievali, rozprávali naň a melódiou svojho hlasu ho upokojovali. Plač a krik sa dá zmierniť opakovaním v tú istú hodinu, rozptyľovaním dieťaťa hudbou a nastavením príjemnej teploty, keďže dieťa cvičí nahé.

Na základe skúseností a pozorovaní svojich detí, mamičky na portáli Modrý Koník odporúčajú cvičiť 15-20 minút po dojčení a pol hodinu po tuhej strave. Treba dbať či dieťa nezvracia alebo nemá reflux. Rovnaký časový odstup sa odporúča dodržať pred kúpaním alebo uspávaním.