Čo je satelitný prijímač?

Satelitný prijímačSatelitný prijímač (set top box) je zariadenie, vďaka ktorému môžeme sledovať televízne vysielanie z družíc, ktoré sú na obežnej dráhe zeme, vo výške 36 000 km. Prijímač spracúva signál, ktorý zachytávajú parabola a LNB konvertor, umiestnené na balkóne, okne alebo streche. Prijímač tento signál premení na obraz a zvuk, ktorý potom môžeme sledovať na televízore, monitore a pod.

Satelitný prijímač funguje vďaka procesoru, ktorý spracováva obrazové a zvukové dáta. Okrem procesora sa v satelitnom prijímači nachádza aj tuner, čítačka satelitných kariet a CI slot na satelitné moduly, RAM – ka, sieťová karta, audio a video výstupy a napájací zdroj. V podstate je to niečo ako počítač, poskladaný do malej obdĺžnikovej plechovo – plastovej skrinky.

Satelitný prijímač – kategórie

Satelitný prijímačPoznáme SD a HD satelitné prijímače. SD (Standard Definition) prijímač je schopný spracovať iba vysielanie v štandardnom rozlíšení. Takýto obraz poznáme už desaťročia. Signál je prijímaný v norme DVB-S a MPEG2 kódovaní. Norma u HD (High Defintion) prijímača je DVB-S a aj DVD-S2, kódovanie MPEG2 aj MPEG4. Vďaka MPEG4 si cez HD prijímač môžete pozrieť aj programy v SD rozlíšení. SD prijímače postupne miznú z trhu. Ich výhodou je v podstate už len nižšia cena.

Satelitný prijímač sa s televízorom prepája cez HDMI vstup. To v prípade, že doma máte novší model televízora, napríklad plazmový, LCD alebo LED. Pri staršom modeli sa satelitný prijímač prepája cez SCART. Samozrejme kvalitnejší obraz dosiahneme na novšom televízore cez HDMI.

Nahrávanie programov

Satelitný prijímačVýhodou satelitného prijímača nie je len možnosť sledovať veľké množstvo programov. Medzi jeho funkcie patrí napríklad nahrávanie vysielania. Od modelu prijímača závisí, či môžete nahrávať iba jeden program alebo viacero, alebo napríklad či môžete jeden program sledovať a druhý nahrávať a pod. Pre nahrávanie je však potrebné k satelitnému prijímaču pripojiť USB kľúč alebo pevný disk. Výhodnejšie sú pevné disky, ktoré pre nahrávanie dosahujú vyššiu rýchlosť než USB kľúč. Okrem nahrávania niektoré prijímače podporujú aj prehrávanie multimediálnych súborov, uložených na USB kľúči alebo USB pevnom disku. Vo všeobecnosti platí, čim drahší set top box, tým viac funkcií a výhod.