Čo brať do úvahy pri voľbe puškohľadu?

Zaobstarali ste si kvalitnú strelnú zbraň a uvažujete o kúpe vhodného puškohľadu práve pre ňu? Pri výbere puškohľadov je potrebné zvážiť tri základné okolnosti. K čomu a načo bude používaný, podstatné je taktiež na akú zbraň bude osadený a nemenej dôležité je aplikácia kvalitnej a presnej montáže nového puškohľadu. Tieto tri prípravné elementy spoločne by mali byť zosúladené. Ale tým najdôležitejším prvkom súhry použitia zbrane a puškohľadu ste samozrejme vy, aktívny strelec a používateľ vašej novučičkej zbrane. Už len si vybrať ten správny puškohľad.

puškohľad
Puškohľad – zoznámte sa s parametrami.

Puškohľad – objektív a zväčšenie

Určite je rozumné a potrebné, aby sme sa pred kúpou nového puškohľadu oboznámili s niektorými základnými parametrami a charakteristikami. Než sa dostaneme k niektorým samotným vlastnostiam puškohľadu, je dobré uvedomiť si dve základné veci o objektívoch. Čím väčší je objektív, tým väčšia hmotnosť, väčšia svetelnosť a väčšia výstupná pupila. A tiež platí, že čím väčšie zväčšenie, tým menšie zorné pole, zároveň sa zmenšuje svetelnosť a tiež výstupná pupila. Výstupná pupila určuje, aký veľký bude priemer obrazu vychádzajúceho z puškohľadu.

Veľký alebo radšej menší puškohľad?

Veľké puškohľady s priemerom objektívu 50mm a viac sú vhodné na streľbu poľovníkov z posedov, kde nevadí ich vyššia hmotnosť. Vyznačujú sa veľkou svetelnosťou, sú vhodné aj na používanie počas dní s horšími svetelnými podmienkami, za šera, poprípade za jasnej noci. U týchto puškohľadov sa často používa aj väčšie zväčšenie napríklad 8×50, ktoré spolu s veľkým objektívom tvorí ideálny puškohľad na večerné čakania. Presným opakom sú puškohľady s malými priemermi objektívu okolo 4×24, ktorý je vhodný pre jednoduché zameranie aj na pohybujúce sa ciele.

puškohľad
Ľahší či ťažší puškohľad?

Puškohľady s variabilným zväčšením

Puškohľady s variabilným zväčšením patria medzi najobľúbenejšie. Ich malou nevýhodou je menšia priepustnosť svetla, čo spôsobuje jeho mechanizmus a optická sústava, ktorá je schopná meniť rozsah zväčšenia. Toto má tiež vplyv na to, že tieto puškohľady sú citlivejšie na spätný ráz, a preto pri výbere puškohľadu na výkonnejšiu zbraň treba byť obozretnejší.