Čistenie fasád – odpovedáme na 4 najčastejšie otázky

#1 Čo je vlastne čistenie fasád?

Čistenie fasád je proces, počas ktorého sa z fasády domu, bytovky či inej budovy odstránia nečistoty. Môže ísť o bežné povrchové nečistoty, ako sú prach, sadze alebo vtáčí trus, ale tiež môže ísť o hĺbkové nečistoty, ako sú napríklad plesne a riasy.

čistenie fasád

#2 Ako čistenie fasády prebieha?

V ideálnom prípade by malo čistenie fasády prebiehať v piatich krokoch. Prvým z nich je umiestnenie záchytnej vane pozdĺž celej budovy. Záchytná vaňa totižto slúži na zachytávanie znečistenej vody, ktorá pri čistení fasády vznikne. Tento krok je dôležitý preto, aby sa špinavá voda nedostala do celého okolia danej budovy. Ďalším krokom je nanesenie špeciálneho prípravku na čistenie fasád, ktorého hlavnou úlohou je fasádu vyčistiť, ale aj vydezinfikovať. Potom by mala byť fasáda opláchnutá teplou vodou a všetka znečistená voda by mala byť odsatá a následne aj správne recyklovaná. Posledným krokom pri čistení fasády by mala byť aplikácia ochranného náteru, ktorý zabezpečí, že fasáda zostane čistá dlhšiu dobu.

#3 Prečo by som mal svoju fasádu čistiť?

Čistenie fasád v prvom rade spĺňa estetickú úlohu. Ak je vaša fasádna omietka po rokoch znečistená, práve vďaka čisteniu fasád môže vyzerať opäť ako nová. Druhým, nemenej dôležitým dôvodom, prečo by ste mali svoju fasádu čistiť je to, že ak sa na nej tvoria napríklad riasy či plesne, prináša to so sebou okrem estetického problému aj zdravotné riziká. Dôkladné čistenie fasád váš bez problémov zbaví aj týchto zdravotných rizík.

cistenie fasad

#4 Mám si na čistenie fasád zavolať profesionálov?

Na našom trhu sú už bežne dostupné rôzne prostriedky na čistenie fasád a tak si mnoho majiteľov budov myslí, že zvládnu čistenie fasády aj bez pomoci. No len vysokotlakový čistič (vapka) a čistiaci prostriedok nestačia. Dôležité je tiež vedieť, aký tlak môžete pri čistení fasády použiť, z akej vzdialenosti je vhodné fasádu čistiť, aj to, ktorý čistiaci prostriedok je vhodný práve pre váš typ fasády. Ak totiž dôjde k nesprávnemu čisteniu fasády, môžete svoju fasádnu omietku nenávratne poškodiť, preto odporúčame radšej zavolať profesionálov.