Chystáte sa do miestnej vinotéky?

Vybrať si a kúpiť fľašu kvalitného vína na konkrétnu príležitosť a ku konkrétnemu jedlu nie je pre mnohých jednoduchá záležitosť. Niekedy je to dokonca skutočné umenie. Pokiaľ už máte istú osobnú skúsenosť, určité vedomosti alebo dokonca profesionálneho sprievodcu do vinotéky,  nebudete mať problém vybrať si ideálnu fľašu k jedlu alebo aperitívu. Ročníky, odrody viniča alebo tzv. terroir.  Objavujte a zoznamujte sa s cennými radami obchodníka s vínom, aby ste sa naučili, ako si samostatne vybrať ďalšiu fľašu vína. Hľadajte takého sprievodcu v niektorej  vinotéke, ktorému môžete prirodzene dôverovať.

Vinotéky z dreva sú momentálne v trende

Vinotéky vysvetlia, čo je to terroir 

  Určite netreba príliš zdôrazňovať, že obchodník s vínom je tou najlepšou voľbou, pokiaľ ide o výber dobrého vína. Dobrý obchodník s vínom je skutočne ten, kto pozná vinohrad, terroir, vinohradníkov a ponuky vín na trhu. Ponúka svojim zákazníkom komplexné a hodnoverné informácie.  Rok čo rok vyberá producentov vín a ročníky, ktoré zapĺňajú jeho vlastnú vinotéku. Sleduje prácu miestnych vinohradníkov, s ktorými ho spája skutočný vzťah dôvery. Vždy sa s nimi podelí o svoje objavy, obľúbené položky a rady.  Pojmom „terroir“ je možné označiť stanovište pre pestovanie viniča so všetkými faktormi, ktoré na vinič v prírodných podmienkach pôsobia. Najdôležitejšími zložkami terroir je preto geologické podložie vinohradu a z neho vyplývajúce pôdne podmienky, topografické parametre vinice a nakoniec sú to klimatické podmienky. 

Vinotéky sú skvelým doplnkom aj do domácností

Štruktúra, harmónia a kvalita vína 

   Aby ste si vo vinotéke vybrali dobré víno, musíte obchodníkovi poskytnúť čo najviac podrobností o vašom vkuse a kontexte ochutnávky. O  jedlách, ktoré budete konzumovať a nakoniec aj o vašej predstave o cene. Neváhajte položiť mu čo najviac otázok, aby ste sa dozvedeli viac o polohe vinohradu, odrodách viniča, spôsobe pestovania či dokonca vinifikácii. Čo je výrobný proces od spracovania strapcov viniča hroznorodého až po fľaškovanie hotového vína.  To vám umožní lepšie spoznať históriu vína, ktoré sa chystáte ochutnať. Dôležité je vedieť nielen kde sa víno pestuje a vyrába, ale aj zmiešaním akých odrôd vzniklo a v ktorom roku sa proces výroby uskutočnil. Vždy, keď idete ochutnať víno do nejakej vinotéky, snažte sa zapamätať si niektoré podstatné detaily a informácie.