Bezplienková metóda sa používa už aj na Slovensku

Plienky sa na Slovensku používajú od nepamäti. Patria k tradičnému štýlu starostlivosti o vyprázdňovanie našich detičiek. Lenže doba sa posúva dopredu a s ňou aj naše myslenie. Čoraz viac si uvedomujeme náš dopad na životné prostredie, ktoré je dôležité, pretože v ňom budú žiť práve naše deti. V našej krajine sa už aj my otvárame takýmto témam a začíname si uvedomovať, že naše konanie sa dotýka všetkých okolo nás. Bezplienková metóda patrí medzi metódy vyprázdňovania, ktoré prinášajú množstvo výhod. Chcete ušetriť množstvo peňazí, ktoré by ste inak utratili za tony plienok? V tom prípade zbystrite vašu pozornosť.

bezplienková metóda
Tepláčiky sú v rozkroku prestrihnuté a v prípade potreby sa jednoducho a ľahko otvoria

Bezplienková metóda spája dieťa s matkou

Najväčším základom a vôbec aj zároveň výhodou je fakt, že bez dokonalého spoznávania sa medzi bábätkom a mamičkou je bezplienková metóda neúčinná. Vzťah a efektívne využívanie metódy je založené na poznaní gest a signálov, ktoré dieťa v prípade potreby vyprázdnenia používa. Mamina musí preto tráviť s dieťaťom veľa času a venovať mu svoju pozornosť, aby sa spomínané gesta naučila rozpoznávať. Bábätko vie od narodenia vyjadriť, čo potrebuje. Využíva na to grimasy, vrtí sa, prípadne plače. Rozpoznať, ktorý signál slúži na čo je pre každú mamičku problematické, ale len do bodu, kedy sa to naučí. Preto je trpezlivosť pri tejto metóde alfou a omegou.

bezplienková metóda
Jednoduché praktikovanie bezplienkovej komunikačnej metódy

 Kedy s metódou začať?

Pre slovenské mamičky znie bezplienková metóda, ako niečo nové, nepoznané, až dokonca alternatívne. Pre niekoho to môže byť neprirodzené. Lenže dieťa nevie, čo prirodzené je a čo nie je. Začať by sa malo s praktizovaním metódy od približne tretieho mesiaca, ideálne krátko po narodení. Nemusíte čakať, kým sa bábo naučí sedieť. Je dôležité to podchytiť na začiatku. Vtedy dieťa vysiela signály, a ak ich budete ignorovať počas prvých mesiacov, tak sa stane to, že ich prestane používať úplne. Vtedy už bude naozaj zložité s touto metódou začínať. Pri vyprázdňovaní sa odporúča dieťa držať v klbku, teda v pozícii, ktorá je pre deti typická.