Autorádio bohaté na funkčné aj dizajnové kvality?

Rádio do auta si vyberáme podľa základných a rozšírených kritérií. Niektoré z nich možno trochu obmedziť alebo nahradiť inými, no je veľa takých, na ktorých musí záležať v každom aute. Baví vás vaše autorádio natoľko, že by ste ho odporučili ostatným? Alebo sa potrebujete lepšie informovať o tom, čo je pre vás výhodnejšie? Aj na to radi zodpovieme v tomto blogu.

Aké sú vaše požiadavky na rádio do auta?

Autorádio a hlavné kritériá výberu

Veľké, väčšie, najmenšie autorádio

Bez ohľadu na to, ako často jazdíte a aké dlhé a náročné trasy absolvujete, nemožno nijako obmedziť rozmery autorádia a montážnych slotov. Preto je až na medzinárodnej úrovni stanovená norma DIN. Nevýhodou v dnešnom ponímaní je, že laicky sa označenie 1DIN vzťahuje na staršie, jednoduchšie modely a 2DIN na novšie.

Z toho si poniektorí mylne vyvodzujú, že 2DIN, teda autorádio s „dvojnásobnými“ rozmermi, funkčne napreduje pred ostatnými modelmi. Vôbec tomu tak nie je, keďže technologické inovácie zastihujú oba typy autorádií. Tak ako sa 1DIN nachádza medzi novšími, tak aj 2DIN nie je výnimkou v starších modeloch áut.

Pri dvojdinovom montážnom slote by vám napájanie nemalo sťažiť žiadne autorádio s rozmermi do 180 x 100 mm. Samozrejme, montážna pozícia je vždy o niečo väčšia. Pri 1DIN modeloch predstavujú rozmery otvoru na panel 188 x 59 mm. Obrovskú výhodu a jednoduchú montáž (aj demontáž) poskytujú autorádiá s montážnou zostavou pre dve pozície DIN.

Displej, multimédiá a možnosti zobrazovania

Pri autorádiách sa už dávno nekladie dôraz len na akustické kvality, ale aj na možnosti, ako si zlepšiť toto prísluchové vnímanie. Veľkú úlohu preto zohráva samotný displej. Pri dnešných zobrazovacích vlastnostiach sa už neobmedzujete len na názov skladby a meno interpreta, rozšírené sú o informácie z aktuálneho rozhlasového vysielania, dopravného servisu a pod. To vám jednoducho zaistí FM/AM tuner a funkcia RDS.

Ďalším benefitom nových autorádií je automatické prelaďovanie na iné stanice, ktoré sú v dosahu na miestach, ktorými práve prechádzate. Displej a jeho grafické kvality sú teda ďalšou formou komunikácie a čoraz častejšie aj spätnej väzby. Je to najmä pri prijímaní prichádzajúcich hovorov, pričom tu už sa žiada aj práca s ovládačom na volante.

Autorádiá vám ďalej umožňujú prečítať si všetky dôležité správy (aj z navigačných systémov), komunikovať cez sociálne siete alebo si počas kratšieho relaxu užívať výhody audiokníh. Pri týchto vymoženostiach je však nevyhnutná práca s externým zdrojom. To si vyžaduje rýchle a bezpečné pripojenie. Zväčša pracujeme s USB kľúčom alebo pamäťovou kartou. Stále žiadané sú aj panely na CD a DVD, takisto ako praktické spárovanie vášho smartfónu s autorádiom cez bluetooth. Ponúka bezproblémové streamovanie hudby či „nenápadné“ hands-free telefonovanie.

Bezpečne s dizajnom vášho autorádia

To sa vzťahuje najmä na výber podsvietenia (žiadne agresívne farby) a kombinácie málo ergonomických a ľahko ovládateľných tlačidiel. Žiadne zbytočné zarážky a robustné tlačidlá nikomu nezabezpečili pohodlie pri ovládaní. Odporúčané sú modré, zelené a niektoré odtiene červenej na podsvietenie. To si počas nočných jázd zlepšite RGD ledkami a ich meniteľnými odtieňmi.

Pozor, komfort v našom životnom štýle naberá také rozmery, že si už pri kúpe autorádií dáme záležať aj na ďalšej doplnkovej výbave – zosilňovače, kondenzátory a subwoofery. Mnohí okamžite vymieňajú pôvodné reproduktory „za lepšie“a po čase zvažujú, či to naozaj potrebovali. Ešte väčšie pochybnosti nastávajú pri neodbornej manipulácii.