Kuchynské linky a materiál na ich výrobu

Kuchyňa tvorí jadro domu a bytu, kde sa rodina stretáva denne pri príprave jedla. Z tohto dôvodu je nutné zamyslieť sa pri výbere správnej kuchyne. V ponuke predajcov na internete alebo v kamenných predajniach je nespočetné množstvo kuchýň. Pri ich výrobe sú použité viaceré materiály a prevedenia. Ja by som sa v tomto článku rád zameral práve na najčastejšie využívané materiály, z ktorých sa kuchynské linky vyrábajú. Jedná sa o laminát, drevo a MDF dosky.

kuchynské-linkyLaminátové kuchynské linky

Asi najobľúbenejším materiálom, z ktorého sa kuchynské linky vyrábajú, je laminát. Tento materiál má viacero výhod. Jednou z hlavných je jeho veľmi priaznivá cena. Ďalším skvelým dôvodom na výber kuchyne práve z laminátu je jeho vysoká odolnosť nie len proti kuchynskej špine a mastnote, ale aj proti teplu. Pretože teplu sa v kuchyni určite nevyhneme. Výbornou vlastnosťou je aj odolnosť laminátu proti vode.

Laminát má okrem už spomenutých benefitov aj ďalšiu a veľmi dôležitú výhodu. Tou je ohromná farebná škála, v ktorej sa dodáva. Vďaka tejto možnosti je jednoducho možné zladiť kuchyňu s celkovým dizajnom bytu. Dôležitým faktorom pre celkový dizajn je aj to, že z laminátu sa vyrábajú aj pracovné dosky, teda v celej kuchyni sa dá využiť iba jeden materiál.

kuchynská-linkaKuchyňa z dreva

Drevo je materiál, ktorý nás spája s prírodou a navodzuje atmosféru. Rovnako je to aj v kuchyni, kde drevo predstavuje eleganciu a krásu. Bohužiaľ toto všetko je spojené aj s vyššou cenou. Pri výbere dreva je dôležité sa zamerať skôr na tvrdšie dreviny, ktoré lepšie zvládnu podmienky v kuchyni. Výber dreviny je potrebné brať do úvahy aj pri farebných odtieňoch. Pokiaľ sa toto všetko zohľadní pri konkrétnom návrhu, kuchyňa bude slúžiť dlhé roky k spokojnosti zákazníka.

Kuchynské linky z MDF dosky

Kuchynské linky sa vyrábajú aj z MDF doskiek. Tento materiál sa pri kuchynských linkách dostáva do popredia práve teraz. Hoci sa využíva už dlhé roky, bol tak trochu v úzadí dreva a laminátu. Jedná sa o husto lisované drevovláknité dosky, ktoré majú niekedy lepšie vlastnosti ako laminát. V súčasnosti už ani v dizajnovom prevedení nezaostávajú a stali sa tak plne konkurenčným materiálom aj v segmente kuchýň.

Pri výbere správneho materiálu je potrebné si uvedomiť, koľko sme ochotní investovať, a aké vlastnosti musí kuchyňa spĺňať. Podľa toho sa treba rozhodnúť aj pri výbere materiálu. Pokiaľ si nie ste istí, tak potrebné informácie nájdete na stránkach predajcov alebo aj v kamenných predajniach.