Akú detskú obuv na zimu?

Určite netreba príliš zdôrazňovať, že pri kúpe detských zimných topánok by sme nemali zabúdať na zdravotnú stránku obuvi. Všeobecne ale platí, že ak si zvolíte akékoľvek detské topánky so známym certifikátom „Žirafa“, máte istotu, že sú vyrobené s ohľadom na zdravý vývoj detskej nohy a v súlade s najnovšími vedeckými a medicínskymi poznatkami. Podľa toho viete, aká detská obuv je pre vaše dieťa vhodné.

detská obuv
Detská obuv by mala byť zdravotne nezávadná.

Detská obuv – materiál, podšívka, opätok aj špička

Ako teda má rodič dostatočne spoznať kvalitnú detskú obuv na zimu? Než sa rozhodnete akú detskú zimnú obuv kúpiť, je dobré skontrolovať, či nami zvolená značka spĺňa základné kvalitatívne parametre. Kvalitný vrchný materiál, podšívka, podošva, stielka či zapínanie. Niekoľko súčastí detskej topánky, ktoré spoločne s opätkom, špičkou a správnou veľkosťou by mali udržiavať nohu dieťaťa v anatomicky správnej polohe. A chrániť ju pred vlhkosťou a vonkajším chladom počas zimných dní.

Druhy detskej obuvi na zimu

Najrozšírenejším typom detskej zimnej obuvi sú kožené topánky vyteplené kožušinkou alebo plyšom. Tento typ obuvi je vhodný najmä do mestskej zimy, kde nebýva toľko snehu ako na horách a zima je celkovo suchšia. Topánky sú členkové a dieťa v nich môže chodiť aj v snehu. Najväčšou výhodou obuvi s membránou je jej univerzálnosť. Topánky sú nepremokavé vďaka membráne, ktorá zabraňuje prenikaniu vlhkosti dovnútra topánky, ale zároveň umožňuje topánke dýchať zvnútra, aby sa noha dieťaťa nadmerne nepotila. Vyteplené topánky s vodeodolnou membránou sa oplatia aj pri dlhodobom pobyte vonku. Napríklad v lesnej škôlke, celodennom sánkovaní alebo stavaní snehuliaka, kedy je suchá noha nutnosťou, aby nám dieťa neprechladlo.

detská obuv
Detská obuv môže byť aj štýlová.

Detské snehule a čižmy ako obuv na zimu

Snehule využijú deti na účinné obutie hlavne pri roztopenom snehu a brečke, alebo najčastejšie, keď napadne veľa snehu a dieťa potrebuje vysoké topánky na prebrodenie sa do škôlky či školy. Zimné čižmy pre deti môžu byť kožené s chutnou kožušinkou či nepremokavé. Čižmy ako detská obuv majú zvláštnu čarovnú moc. Z dievčatiek robia dievčatá a z dievčat slečny.