Ako vybrať správny druh jazierkového čerpadla

Jazierkové čerpadlo je jedným zo základných prvkov technológie pre každé záhradné jazierko. Na trhu je množstvo rôznych druhov čerpadiel a niekedy nie je ľahké zvoliť si ten správny typ.

jazierkové čerpadlo
Jazierkové čerpadlo s duálnym saním OASE AquaMax Eco Premium (Foto: OASE GmbH)

Najčastejším kritériom zákazníkov pri rozhodovaní o výbere jazierkového čerpadla býva prirodzene cena, jeho spotreba a prietok vody v litroch za hodinu.

Čerpadlá pre jazierka sa však líšia mnohými parametrami, spôsobom a účelom použitia, možnosťou pripojenia externého sania aj možnosťou regulácie výkonu.

Spôsob zapojenia čerpadla

Jazierkové čerpadlo sa vo väčšine prípadov umiestňuje priamo do vody na dno jazierka. Výhodou takejto inštalácie je, že čerpadlo sa ochladzuje vodou a jeho inštalácia nevyžaduje dokonalo vodotesné spoje.

V špecifických prípadoch, najmä pri inštalácii filtrácie pre kúpacie jazierka zapojenej gravitačne v šachte, sa čerpadlo môže inštalovať nasucho. Čerpadlo je uložené mimo vody, avšak pod úrovňou vodnej hladiny. Takáto inštalácia si vyžaduje dokonalé spoje a musí sa zabezpečiť mechanická predfiltrácia nasávanej vody, aby nedošlo ku poškodeniu rotora nasatím mechanickej nečistoty – napríklad kamienka.

Výkon čerpadla

Najčastejšou chybou pri výbere správneho čerpadla je orientovať sa len podľa udávaného výkonu čerpadla v litroch za hodinu. Tento údaj je zvyčajne už v samotnom názve čerpadla. Čerpadlá sa však líšia výtlakom – teda údajom ktorý hovorí do akej výšky je čerpadlo schopné vodu dopraviť, a to je priamo úmerné spotrebe čerpadla.

Pri výbere čerpadla preto musíme vedieť, aký objem vody potrebujeme čerpadlom presúvať a do akej výšky. Každý seriózny výrobca čerpadiel zverejňuje graf výkonu čerpadla, kde zistíme aký objem vody čerpadlo zvládne prepraviť pri danom prevýšení.

Ako príklad máme čerpadlo umiestnené na dne jazierka v hĺbke dva metre a máme jazierkový filter, ktorý má vstup vo výške pol metra a potrebuje ideálny prietok 6.600 l/hod.

jazierkové čerpadlo
Výtlak jazierkového čerpadla do filtra (Foto: OASE GmbH)

V grafe si nájdeme na vertikálnej osi údaj 2,5 metra a na horizontálnej osi údaj 110 l/min. Tak zistíme, že potrebujeme čerpadlo s prietokom 12.000 l/hod a nie 6.000 l/hod.

jazierkové čerpadlo
Výtlak jazierkového čerpadla do filtra (Foto: OASE GmbH)

Podľa objemu vody a v závislosti od dopravnej výšky sa teda čerpadlá delia na:

  • Nízkotlakové – Prepravia veľký objem vody do malej výšky pri minimálnej spotrebe. Nájdu použitie pri gravitačnom zapojení filtrácie.
  • Klasické – Prepravia primeraný objem vody do primeranej výšky pri akceptovateľnej spotrebe. Používajú sa v najbežnejších čerpadlových zapojeniach filtrácie jazierka.
  • Vysokotlakové – Prepravia veľký objem vody do veľkej výšky pri veľkej spotrebe. Inštalujú sa najmä na napájanie vodopádov a kaskád.

Externé sanie čerpadla

Obľúbenou funkciou jazierkového čerpadla je možnosť paralelného sania. Znamená to, že jazierkové čerpadlo s externým saním nasáva vodu okrem tela čerpadla aj z ďalšieho zdroja – väčšinou skimmra, alebo externého sacieho koša.

Ušetríme tak za kúpu dvoch čerpadiel – kedy jedno by sme používali na čerpanie vody z dna jazierka a druhé na čerpanie vody z hladiny jazierka cez jazierkový skimmer. Objem vody nasávaný cez externé sanie sa reguluje mechanicky, priamo na čerpadle.

Regulácia čerpadla

Niektoré čerpadlá umožňujú regulovať ich prietok elektronicky. Táto funkcia má opodstatnenie pri napájaní kaskád a potôčikov, kedy je vopred ťažké odhadnúť prietok vody tak, aby sa dosiahol požadovaný efekt.

Znížiť výkon čerpadla má tiež význam v zime – ak prevádzkujeme filtračný systém celoročne. Regulovať prietok čerpadla môžeme aj mechanicky, a to ventilom na potrubí, no výhodou možnosti elektronickej regulácie výkonu jazierkového čerpadla je, že elektronickou reguláciou prietoku priamo ovplyvňujeme spotrebu čerpadla.

Čerpadlá na 12 V

Ekologickým trendom sú jazierkové čerpadlá s bezpečným 12 V napätím, často s možnosťou pripojenia na solárny panel. Ich cena býva vyššia a prietok nízky, no ak je rodinný dom napojený na fotovoltaické panely, kúpa takéhoto čerpadla sa vám oplatí. Niektorí výrobcovia už ponúkajú takéto čerpadlá vo zvýhodnených setoch s akumulačnou batériou a fotovoltaickým panelom.

Čerpadlo s bezpečným 12 V napätím je rovnako dobrou a bezpečnou voľbou pre čoraz obľúbenejšie kúpacie jazierka, určené na plávanie pre ľudí.

Záver

Pred samotnou kúpou čerpadla do záhradného jazierka je vhodné výber konzultovať s odborníkom. Okrem vhodnosti technických parametrov a účelu použitia je dobré si overiť aj záručnú dobu. Pre niektorých renomovaných výrobcov je až 5 ročná záruka na jazierkové čerpadlo samozrejmosťou.

Keďže biologický filter nebude fungovať bez čerpadla, kritérium kvality a spoľahlivosti jazierkového čerpadla by malo byť prvoradé pred jeho cenou.

Text: Ing. Dalibor Katreniak, NUMA s.r.o.
Foto: OASE GmbH