Ako vybrať správne strelivo do vzduchovky

strelivoVzduchovky sú v našich končinách bežné a veľmi obľúbené zbrane. Hlavne na dedinách sa vzduchovka nachádza skoro v každom druhom dome. Rovnako sa u nás udomácnila streľba zo vzduchovky pri rôznych jarmokoch, kde si môže každý vystreliť či už papierovú ružičku alebo lízanku. Väčšina takto amatérskych strelcov si však neuvedomuje, že aj strelivo do vzduchovky má svoje špecifiká. A nesprávny výber streliva môže pokaziť výkon aj toho najlepšieho strelca.

Základné rozdelenie streliva

Najčastejšie sa strelivo do vzduchovky delí podľa tvaru a to nasledovne:

Strelivo s plochou hlavičkou je najčastejšie používané na terčovú streľbu, pre jeho presnosť. Jeho nevýhodou je väčšia strata energie pri lete a tým aj zakrivenejšia trajektória pri streľbe. Veľkou výhodou je, že pri zásahu papierového terča vyreže presný kruh a teda sa jednoducho počítajú body. Vhodné je aj na drobný lov na krátku vzdialenosť, kde dokáže vďaka tvaru odovzdať najviac energie a nedochádza tak často k priestrelu cieľa.

Strelivo s pol guľatou hlavičkou je takzvané univerzálne strelivo. Vďaka pol guľatej hlavičke má lepšiu aerodynamiku a aj plochejšiu trajektóriu. Teda dosahujú presnosť ako ploché hlavičky, ale je nutnejšia presnejšia výroba. Odporúča sa preto skôr nákup kvalitnejších a aj drahších značiek. Vhodné sú pre lov aj terčovú streľbu.

Strelivo so špicatou hlavičkou má vďaka najlepšej aerodynamike najmenšie straty energie pri lete a aj najplochejšiu trajektóriu letu. Pri presnosti však zaostáva za pol guľatými hlavičkami. Tento typ streliva nie je vhodný na lov, dôvodom je veľká prenikavosť a teda aj časté prestrelenie cieľa.

Strelivo s hlavičkou obsahujúcou dutinku je u nás bežne nepredávaným stelivo. Toto strelivo má síce najmenšiu presnosť, ale vďaka ničivému účinku v tele je najvhodnejšie na lov.

Výber streliva

strelivoLaická ako aj odborná verejnosť odporúča vybrať iba jeden druh streliva. Treba si uvedomiť, že pri každej zmene streliva je nutné aj inak nastrieľať zbraň. Pri správnom výbere streliva jedného typu a jednej značky bude streľba príjemným zážitkom či už strieľate pre zábavu alebo sa venujete športovej terčovej streľbe. Strelivo si môžete jednoducho objednať a zakúpiť cez internet. Stačí sa poobzerať na stránkach aj slovenských predajcov.