Ako vybrať správnu postel pre deti

Bezpečný, pohodlný a kvalitný – taký by mal byť spánok našich detí. Tak je pri zariaďovaní detskej izby práve otázka zdravia, kvality a bezpečnosti vždy na prvom mieste. Na výbere správneho, zdravotne nezávadného ale i pekne vyzerajúceho nábytku by sme si teda mali dať mimoriadne záležať. Základným prvkom každej detskej izby sú práve detské postele, ktoré obyčajne bývajú aj ich úplne prvým zariadením. Preto, ak sa rozhodujete pre vhodné detské postele, neberte ich len ako povinný kus nábytku. Práve postel vytvára skvelé a príjemné miesto na odpočinok a relax, kde by sa vaše deti mali vyslovene tešiť.

detska-postel-orech-rockpile-rea-golem-pohlad
Výber správnej detskej postele je veľmi dôležitý

Bezpečné detské postele pre najmenších vďaka ochranným prvkom

Prvé samostatné detské postele vyberáme deťom približne v období 2 až 3 rokov, kedy malá detská postieľka už nespĺňa svoj účel a dieťa z nej postupne vyrastá. To môže byť niekedy nebezpečnejšie ako klasická veľká posteľ. Deťom napr. hrozia pády, keď sa snažia preliezaním zdolávať ohrádku, ktorá ich predtým chránila. Ako detské postele môžu dobre poslúžiť aj postele štandardných rozmerov (90 x 200 cm), ktoré deťom vďaka rozmerom vydržia prakticky až do dospelosti. Je však potrebné, aby boli vybavené aj ochrannými a bezpečnostnými prvkami, najmä pre deti v predškolskom veku, ako napr. bočnicami a čelom postele.

detské-postele-1
Pri výbere treba zvážiť aj kvalitu matraca

Pevné rošty a kvalitné matrace

Nemenej dôležité ako bezpečnostné prvky sú pre detské postele aj pevné rošty a kvalitné matrace, ktoré majú asi najvýraznejší vplyv na kvalitný a pohodlný spánok detí. U detí v období rastu je lepšie vyberať pevnejšie penové, prípadne pružinové matrace bez tzv. zónovania. Dôležitým kritériom je aj vzdušnosť matraca. Z hygienického hľadiska nezabúdajte ani na snímateľný poťah, ktorý je možné pravidelne prať. Z roštov pre detské postele máte na výber dva základné typy a to pevné alebo lamelové rošty, ktoré môžu byť dokonca aj polohovateľné.