Viete, ako vyberať interiérové farby?

Jar je už tu a s ňou aj rad rekonštrukcií a úprav interiéru, ako maľovanie a tapetovanie. Vybrať interiérové farby na steny príbytku sa môže sprvu zdať ako jednoduchá záležitosť. Jedná sa však o oblasť, v ktorej by ste sa mali buď dobre orientovať, alebo si radšej nechať poradiť od odborníkov. Tým eliminujete riziká, ktorým sa dá hravo predísť. Na každý podkladový materiál je vhodná iná farba, ktorú musíte nanášať správnym štetcom. Samostatnou kategóriou sú špeciálne farby a miešanie odtieňov. Povieme si ako správne postupovať.

Interiérové farby
Vyberte si tie správne farby do vašej domácnosti.

Interiérové farby majú svoje pravidlá

Premyslieť si výber farby by ste mali priamo na mieste, ktoré chcete rekonštruovať. Dôležité je poznať materiál, ktorý bude zafarbený. Tie sa rôznia. Môže sa jednať o sadrokartón, omietku, betón, drevo, tapetu a podobne. Každý povrch je pred aplikáciou farby nutné očistiť a ošetriť penetračným náterom. Tu platí rovnica, že čím je príprava kvalitnejšia, o to budete spokojnejší s výsledkom. Dôležité je si odsledovať informácie na obale od farby, ktoré sa týkajú umývateľnosti, výdatnosti, odporúčanej aplikácie a doby zaschnutia. Ako aj pri iných výrobkoch, aj v tomto prípade platí, že za kvalitu si priplatíte. Aj to so sebou prinášajú interiérové farby.

Interiérové farby
Farba s vysokou krycou schopnosťou.

Aké typy farieb si vybrať?

Na najtradičnejšie interiérové nátery omietok a sadrokartónu sa používajú disperzné a akrylové farby. Pokiaľ niekto z rodiny trpí alergiami, určite si prezrite ponuku silikátových farieb. Dokážu eliminovať baktérie, plesne, splodiny a pachy. Tónovanie farieb sa stalo v uplynulých rokoch takmer až obsesiou, bez ktorej množstvo ľudí ani nezačne maľovať. Každý si chce zvoliť ten svoj vysnívaný odtieň, aby sa doma cítil dobre. Spoliehať sa na návod na obale od farieb sa nedá. Čiže nie vždy dosiahnete výsledný efekt, aký ste si vopred predstavovali. V súčasnosti je výber farieb skutočne široký. Preto neváhajte a obráťte sa na skúsených odborníkov, ktorí vám presne poradia, aké interiérové farby sú pre vás tie pravé.