Ako ušetriť atrament do tlačiarne

Hoci tlačiarne sú čoraz lacnejšie, mnoho ľudí tým, že nevie ako šetriť atrament do tlačiarne zbytočne míňa peniaze navyše. Umenie totiž nie je iba nakupovať lacno ale aj šetriť. Ušetriť atrament do tlačiarne si vyžaduje iba naozaj malé úsilie, a len pár minút navyše.

atrament tlaciaren officeland.skZačnite nastavením vlastností tlače

Prvým krokom k ušetreniu atramentu je nastavenie tlače. Pokiaľ nepotrebujete tlačiť oficiálne dokumenty, ktorých tlač by mala byť bezchybná, v sekcii vlastnosti si zvoľte šetriaci režim. Tlač bude tým pádom trochu svetlejšia a nie taká precízna. No budete to mať vytlačené rýchlejšie a atrament rýchlejšie zaschne.

Keď už ste vo vlastnostiach, spravte pár klikov navyše a nastavte čierny režim. Hoci tlačíte iba čierno-biely dokument, niektoré tlačiarne miešajú farby. Čiže k čiernej primiešajú ešte inú farbu. Tak sa môže stať, že aj keď tlačíte iba na čierno, tlačiareň vás časom upozorní, že kazeta s farebným atramentom je prázdna.

atrament tlaciaren officeland.skĎalšie užitočné rady

Ak tlačíte niečo z internetovej stránky, tlačte len ten obsah, ktorý potrebujete. Pomocou niektorého programu si vyznačte to čo chcete tlačiť, a zbavte sa ostatných nepotrebných vecí (linky, logá, reklamy,…). Aby ste si boli istí čo tlačíte, pozrite si náhľad tlače.

Keď sa atrament do tlačiarne blíži ku koncu, tlačiareň vás na to upozorní. To však neznamená, že cartridge je už prázdny a treba ho vymeniť. Stále môžete vytlačiť niekoľko stánok. Aby ste tento počet ešte zvýšili a využili aj posledné kvapky, vyberte ho a trochu ním pohrkajte.

Nikdy nevypínajte tlačiareň v procese tlačenia. Môžete tým spôsobiť vyschnutie trysiek a únik atramentu. Tak isto tlačiareň nevypínajte vždy po dokončení tlače. Tlačiareň totiž pri zapínaní spotrebúva malé množstvo atramentu. Preto ju vypínajte iba ak viete, že ju nebudete dlhšie používať.

Poslednou mne známou možnosťou ako ušetriť atrament do tlačiarne, je zabezpečenie si softvéru na úsporu atrament. Existujú stránky, ktoré ponúkajú stiahnutie toho softvéru zadarmo. Pri správnom nastavení atrament ušetríte aj pri tlači s vyššou kvalitou.