Ako sa vyrábajú dioptrické okuliare?

Dioptrické okuliare zlepšujú zrak ľuďom od ich prvého vynájdenia, čo je už takmer 8 storočí. Ich vynájdenie bolo revolučné a umožňovalo ľuďom robiť veci, ktoré dovtedy nemohli. Okrem čítania sa to týkalo hlavne riadenia auta. V dnešnej dobe sú okuliare módnym doplnkom rovnako ako napr. kabelky, topánky, či iné užitočné ale aj módne veci.

dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare s elegantným vzhľadom.

Ako funguje očná šošovka

Dioptrické okuliare používajú ten istý princíp, aký aj ľudské šošovky. Pracujú tak, že rozširujú funkciu šošovky oka. Ľudská šošovka sa nachádza medzi sietnicou a rohovkou. Očná šošovka pracuje s rohovkou na zaostrenie pohľadu a premietnutie obrazov do sietnice, ktorá potom reaguje na obraz a vysiela signály do mozgu. Existujú rôzne príčiny zhoršeného videnia. Môže ísť o stratu schopnosti zakrivenia šošovky, alebo môže byť problém s rohovkou. To má za následok, že oči nedokážu zaostriť vzdialené objekty – krátkozrakosť, alebo blízke objekty – ďalekozrakosť.

Dioptrické okuliare a ich proces výroby

Prvým krokom pre vytvorenie dioptrických okuliarov je určenie intenzity, ktorá je potrebná pre úpravu zraku. Toto sa vykonáva v optike alebo v očnej ambulancii jednoduchými testami, pri ktorých človek číta text alebo písmená (blízko aj ďaleko). Po určení hodnôt sa následne posielajú do laboratória, kde sa vyrobia šošovky na mieru do dioptrických okuliarov. V laboratóriu sa šošovky vyrábajú z plastového alebo skleneného disku, ktorý je široký 10 cm a hrubý 2,5 až 4 cm. Takáto šošovka má zatiaľ plochý zadný povrch a zakrivenú prednú plochu. Laboratórny technik potom vezme takúto šošovku, umiestni ju do stroja a brúsi na požadované parametre. Hrúbka šošovky je určená parametrami z testov ale aj typom materiálu. Proces brúsenia musí byť presný, aby sa uistilo, že dioptrické okuliare sú vyrobené na mieru a bez škrabancov, ktoré môžu ovplyvniť ich funkciu.

dioptrické okuliare
Dioptrické okuliare s dokonalými krivkami.

Posledné úpravy

Po tomto procese sa šošovky zarovnávajú podľa toho, aký tvar majú rámy na zvolené okuliare. Ďalej sa šošovky ohrejú alebo ošetria rôznymi prípravkami, aby boli flexibilné na pohodlné vkladanie do rámu. Skontrolujú sa rôzne nedokonalosti a robia sa posledné úpravy ako čistenie, leštenie a príprava na odovzdanie hotových na mieru zhotovených dioptrických okuliarov pacientovi.