Ako rozpoznáte, že máte salmonelózu

salmonelóza
Dbajte na to aby mäso bolo dostatočne tepelne upravené

Salmonelóza (salmonela) je infekčné ochorenie s baktériou Salmonela. Táto infekcia spôsobuje hnačkové ochorenie. Mikroskopické živé baktérie prechádzajú z výkalov ľudí alebo zvierat na iné osoby alebo zvieratá. Najčastejšie sa toto ochorenie dostane do tela človeka pomocou kontaminovaných potravín ako napríklad kurča, vajcia alebo nedostatočne tepelne upravené mäso. Príznaky salmonelózy sa zvyčajne objavia 12-72 hod. po požití kontaminovanej potraviny alebo nakazením od človeka s týmto ochorením.

Príznaky salmonelózy:

  • hnačky (niekedy aj krvavé)
  • horúčky alebo zvýšené telesné teploty
  • kŕče v bruchu
  • bolesť hlavy
  • nevoľnosť
  • dávenie

Existuje aj mnoho ďalších ochorení, pri ktorých môžete spozorovať tieto príznaky, a preto je potrebné pri týchto príznakoch hneď navštíviť lekára, ktorý na základe potrebných vyšetrení zistí presnú diagnózu, ktorá ale môže byť aj salmonelóza. Potom vám lekár predpíše vhodné lieky.

Vedzte, že infekcia salmonelózy prejde zvyčajne počas 5 až 7 dní a po vyšetrení a potvrdení lekárom, že skutočne ide o salmonelózu, nie je potrebná špeciálna forma liečby. Väčšinou je potrebné len dodržiavať pitný režim a maximálnu hygienu. Ďalšia starostlivosť a liečba môže byť vyžadovaná, ak sa infekcia šíri rýchlo aj mimo čriev.

Salmonelóza môže byť aj viac nebezpečná

salmonelóza
Salmonelóza sa vyskytuje aj u plazov

Ak sa nelieči vhodne a včas, tak sa môže vyvinúť do Reiterovho syndrómu, pre ktorý sú charakteristické výskyty zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry i kožnými zmenami. Toto môže trvať mesiace alebo aj roky a môže to dokonca viesť i k chronickej artritíde.

Rady a upozornenia

Salmonelóza sa prirodzene vyskytuje u mnohých plazov, u ktorých sa táto choroba nijak neprejavuje. Preto deti, najmä do veku 5 rokov, by sa nemali podporovať v „hrách“ s korytnačkami, jaštericami a ďalšími drobnými plazmi.
Pri nákupe potravín a konzumácii, buďte obozretnejší so surovými vajcami, surovými mliečnymi výrobkami, surovom alebo málo tepelne upravenom mäse, a to najmä v lete.
Nákazlivejší týmto infekčným ochorením sú deti, starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom.