Ako predísť vykradnutiu vášho domu? Zabezpečte si dvere

Všetci majitelia domov majú aspoň raz v živote obavy z vykradnutia a vlámania sa do ich príbytkov. Každý sa snaží zistiť, aký je najlepší spôsob udržať si svoj dom v bezpečí. Nepochybne si každý už skúsil nainštalovať poplašné zariadenie, prípadne ak máte rodinný dom, určite máte strážneho psa… Väčšina štatistík však dokazuje, že zlodeji vnikajú do domu cez zadné dvere. Tie je preto potrebné udržiavať zamknuté a rovnako bezpečné, ako tie predné.

dvere
Zabezpečte si dvere z kvalitného a pevného materiálu

Tu je niekoľko nápadov, ako si zabezpečiť dvere do vášho domu proti zlodejom

Dvere

Je veľmi dôležité hneď na začiatku upozorniť, že potrebujete kvalitné dvere. Musia byť tiež na mieru, presne zapasovať do rámu. Ak máte dvere, ktoré sú duté, musíte ich okamžite vymeniť. To, či sú duté zistíte veľmi ľahko – proste na ne zaklopte. Duté dvere sú iba dyhy s papierovým jadrom určené väčšinou do interiéru. Všetky exteriérové dvere by mali byť pevné a vyrobené z materiálov ako laminát, masívne drevo, kov.

Smer otvárania dverí

Pri výmene starých dverí za nové a rám, zvážte aj možnosť dverí zo skleneného vlákna, ktoré sa otvárajú smerom von a nie dnu (nezabudnite tiež použiť bezpečnostné kovanie). Dvere otváracie sa dovonka týmto spôsobom pomáhajú zabrániť násilnému vniknutiu do domu.

Žiadne okná

Ak máte akékoľvek dvere exteriérové, ktoré sú kombinované so sklom, teda s oknom, vymeňte ich za celodrevené dvere bez okien. Optimálne je tiež, ak pri žiadnych dverách nie sú na blízku žiadne okná. Je to totiž veľmi jednoduchý spôsob pre zlodeja, ako si cez rozbité okno odomknúť dvere zvnútra bez ich vylomenia. Ak máte napríklad sklenené posuvné dvere na terasu, namontujte si bezpečnostnú mriežku z vonkajšej strany alebo pre estetickejší vzhľad priehľadný nerozbitný polykarbonátový panel upevnený za sklom na vnútornej strane.

dvere
Dvere doplňte o bezpečnostné zámky

Zámok

Nainštalujte si bezpečnostné zámky. S výnimkou posuvných dverí všetky vchodové dvere by mali mať tzv. závory, zámku vedľa zámku na kľučke. Západka by mala byť kvalitná (stupeň 1 alebo 2 z pevného kovu). Zámok musí byť správne nainštalovaný. Mnoho ľudí si zvolí lacnejšiu verziu zámkov, nižšej kvality, čo v konečnom dôsledku je strata peňazí, keďže pri situácii akou je vlámanie do domu, váš dom tieto zámky neochránia.

Pri niektorých vlámaniach do domu vás neochráni skoro nič, no častokrát aj takéto „menšie“ úpravy môžu dopomôcť k tomu, aby váš dom nevyzeral ako „pozvánka pre zlodeja“ a nebol zlodejom „podávaný ako na striebornej tácke“.