Aké rôzne jedálenské stoly si môžeme do domácnosti vybrať?

Plánujete výmenu starej jedálenskej súpravy za novú, alebo si zariaďujete svoj nový domov a tak vás čaká príjemná úloha vybrať si okrem iného nábytku aj nový jedálenský stôl so stoličkami? Ako postupovať a čo všetko je potrebné pri výbere zohľadniť, aby ste boli skutočne spokojní nielen s dizajnom, ale aj funkčnosťou jedálenského sedenia? Jedálenské stoly slúžia na spoločné rodinné stolovanie, preto si ich vždy vyberáme podľa počtu členov domácnosti a ak nám to priestorové možnosti dovolia, je ideálne myslieť aj na nejakú rezervu pre prípadné návštevy či rodinné oslavy, napr. v prípade štvorčlennej rodiny sa oplatí kúpa jedálenského stola, kde sa pohodlne zmestí 6 osôb.

jedálenský stôl
Veľký jedálenský stôl pre 6 osôb

Vyberáme tvar a veľkosť

Veľkosť a tvar jedálenského stola je pre väčšinu z nás rozhodujúcim faktorom a k tým najžiadanejším patria prevažne jedálenské stoly v tvare oválu či obdĺžnika v štandardnej veľkosti s dĺžkou v rozmedzí od 120 do 160 cm a šírkou okolo 80 až 100 cm, ktoré poskytujú dostatok miesta pre 4 až 6 osôb. Ak ste predsa len veľmi limitovaný malým priestorom, využite praktický variant jedálenských stolov s možnosťou roztiahnutia či rozkladania formou prídavnej stolovej dosky, vďaka ktorej získate minimálne dve miesta naviac. Impozantne vyzerá aj veľký okrúhly stôl, je však náročnejší na priestor.

jedálenské stoly
Jedálenský stôl vo vidieckom štýle

Jedálenské stoly v rôznom dezéne a štýle

Jedálenské stoly sa líšia nielen svojim tvarom či veľkosťou, ale aj typom materiálu, z ktorého sú vyrobené a tiež dezénom aj štýlovým prevedením. Každý interiér je štýlovo odlišný a jedálenský stôl mu musíme vhodne prispôsobiť. Napr. interiér ladený v provensálskom vidieckom štýle si priam žiada masívnejší, biely drevený jedálenský stôl so stoličkami, kým moderný minimalistický interiér uvíta aj dizajnovú jedálenskú zostavu v akrylovom prevedení. Výnimkou je tzv. eklektický štýl interiéru, pre ktorý je typická kombinácia rôznych materiálov a tak pokojne môžete aj tradičný drevený stôl skombinovať s plastovými stoličkami alebo naopak moderný jedálenský stôl doplniť starožitnou drevenou lavicou.

Viac nájdete aj TU.