Aká bude tohtoročná dovolenka? Navštívim aj St. Kilda

Pomerne dosť často mi napadne, prečo vlastne mám rád trocha drsnejšie podmienky pre môj život. Narodil som sa a vyrastal v stredoeurópskych podmienkach mierneho klimatického pásma. S klasickými výraznejšie oddelenými ročnými obdobiami. Pamätám si veľmi dobre na svoju prvú dovolenku na severe alebo skôr študentskú exkurziu. Bolo to do Škótska. Takmer stále nám vtedy pršalo.

dovolenka
Nie úplne klasická plážová dovolenka

Nestihli sme ani poriadne preschnúť do konca exkurzie. Ale táto dovolenka ma asi aj trocha poznamenala. Vrátil som sa sem už v pokročilom dospelom veku. Niekoľkokrát som už bol na dovolenke aj sám v oblasti Vonkajších Hebríd. Skutočne rád navštevujem nádherné geologické chránené parky na severnom pobreží Škótskej vysočiny. A teraz si chystám ďalšiu dovolenku na rok 2016. Budú to opäť Vonkajšie Hebridy. Je to nádherné miesto na strávenie dovolenky. A teraz to bude dosť odlúčený ostrov St. Kilda. Prečo ale?

Čo sú to pracovné dovolenky?

Pracovné dovolenky sú stretnutia dobrovoľníkov organizované National Trust for Scotland na pomoc pri zachovaní a riadení St. Kilda. V minulosti boli práce zamerané na zastrešenie jednej z opustených budov. Stále sú tam však potrebné drobné kamenárske, pokrývačské a tesárske práce.

dovolenka
St. Kilda, Škótsko

V drsných klimatických podmienkach Atlantiku tých niekoľko budov na ostrove potrebuje stálu starostlivosť a údržbu. Ako účastník takejto pracovnej dovolenky sa možno budem podieľať na dechtovaní striech, maľovaní drevených prvkov alebo čistení miestnej kanalizácie. Občas je vraj potrebné aj vynoviť trávnaté povrchy niektorých striech, niečo na nich poopravovať. Dovolenku sú môžem spestriť pomáhaním miestnemu archeológovi alebo profesionálnemu ochranárovi prírody. Je to teda vôbec dovolenka?

A kde je vlastne St. Kilda?

Cieľom tejto mojej trocha atypickej dovolenky je skupinka piatich odľahlých ostrovoch v severnom Atlantiku takmer 100 míľ vzdialených od západného pobrežia Škótska. Ostrovy sú domovom najväčšej kolónie morských vtákov v severnej Európe. Poslední obyvatelia boli evakuovaní v roku 1930.

dovolenky
Kam zavedie dovolenka vás tento rok?

Ostrovy boli pravdepodobne osídlené pred 4000 až 5000 rokmi. Vzhľadom na vzdialenosť, počasie a oddelenie od iných ostrovov sa tu vyvinul jedinečný spôsob života, ktorý sa zachoval až do toho roku 1930. V júli 2005 boli ostrovy zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO a zároveň je to národná prírodná rezervácia. Určite výnimočné miesto na letnú dovolenku v tomto roku 2016 aj pre mňa. Viac o úžasných miestach na dovolenku sa dočítate aj TU.