Aj batoh potrebuje funkčné odvetrávanie

Jednotlivé typy batohov sa od seba líšia svojim hlavným účelom, veľkosťou a chrbtovým systémom. Na čo si dať pri kúpe batohu pozor a akú si zvoliť jeho konštrukciu a veľkosť? Pred výberom batohu pre seba si treba nájsť odpoveď na niekoľko otázok. Napríklad na aký hlavný účel budem batoh využívať, čo v ňom budem väčšinou nosievať a nakoniec aj aké množstvo a sortiment vecí si do jeho vnútrajšku budem ukladať.

batoh
Pekný farebný batoh do mesta.

Batoh turistický, do mesta, na cestovanie alebo do školy?

Nie je určite nič výnimočné v dnešných moderných rodinách, že každý člen rodiny má nejaký svoj vlastný batoh. Prípadne si ich navzájom požičiavajú, majú rôzne záľuby, rôzne trávia svoj voľný čas a voľnočasové športové aktivity. Asi najčastejšie sú turistické batohy, rôzne detské batohy nielen do školy, školy v prírode, alebo jednoduchšie batohy na pobehovanie za nákupmi a prechádzky po mestách. Dostupné sú aj špecializované batohy na cyklistiku, rekreačný beh alebo na tenisové tréningy a zápasy. Je to pestré aj pre zimné športy a dovolenky na horách. Veci si môžete bezpečne uložiť do batohu na lyže či snowboard.

batoh
Batoh v ruke. Turistika môže začať.

Turistický batoh nie je len do hôr

Je vhodný na jedno i viacdenné výlety a pojme základnú výbavu na pobyt v prírode. Niektoré majú držiak na trekingové palice a nápojový vak. Turistické batohy sa hodia na výlety aj do mesta. Vyrábajú sa nielen v menších objemoch na jednodňové výlety, do ktorých sa zmestí pitie, olovrant a mikina, ale aj vo väčších variantoch na niekoľkodňové výlety, ktoré prichýlia aj rezervné oblečenie.

batoh
Batoh je vhodný aj pre ženy do rušných mestských ulíc.

Čo je dôležité pri výbere turistického batohu?

Je to hlavne jeho objem, charakter a pevnosť konštrukcie a kvalita chrbtového systému. Objem batohu je dôležitejším parametrom ako jeho rozmery. Pri voľbe veľkosti batohu sa zamyslite nad tým, kde budete chodiť. Na jednodňový výlet príliš veľký batoh nevyužijete a navyše jeho nosenie je menej pohodlné. Naopak na viacdenné túry sa hodia väčšie batohy s objemom nad 50 litrov.