Adidas obuv vyhrávala aj so Zátopkom

Každému známa športová adidas obuv patrí k najznámejším obuvníckym a módnym značkám vôbec. Od svojho založenia  na začiatku minulého storočia prekonala mohutný vývoj a stala sa globálnou spoločnosťou. História značky Adidas sa spája s bratmi Adolfom a Rudolfom Dasslerom, ktorí už v roku 1924 spoločne riadia prvú továreň zaregistrovanú pod menom „Dassler Brothers Shoe Factory“.

Prichádzali športové úspechy

Prvý medzinárodný úspech dosiahla ich obuv na Olympijských hrách v Amsterdame v roku 1928. Adolf Dassler tu predvádza topánky, ktoré vynašiel. U športovcov rýchlo získava obľubu a mnohí z nich s touto obuvou na nohách vyhrávajú svoje disciplíny. Nasledujú olympijské hry v Berlíne a píše sa rok 1936 Adiho topánky slávia nevídané úspechy. Viac ako 40 medailí bolo vyhratých športovcami v Adiho topánkach.

adidas obuv
Takto vyzerala Adidas obuv pre športovcov kedysi.

Puma versus Adidas

Adolf a Rudolf Dassleroví svoje výrobné a obchodné aktivity neskôr rozdelili. Adolf Dassler zakladá „Adidas“ a jeho brat zakladá „Puma“. V roku 1949 je spoločnosť „Adolf Dassler adidas Sportshuhfabrik“ oficiálne zaregistrovaná. Značková adidas obuv sa čoskoro stane jednou z najznámejších na svete.

Adidas obuv mali aj manželia Zátopkoví

V roku 1952 vyhral Emil Zátopek za prispenia obuvi adidas na Olympijských hrách v Helsinkách v jednom týždni zlatú medailu v behu na 5 tisíc metrov, na 10 tisíc metrov a zároveň i maratón. Čo sa dodnes nikomu nepodarilo prekonať. Všetky tieto preteky zabehol v bežeckej obuvi adidas. Jeho manželka Dana Zátopková, ktorá vyhrala zlato v hode oštepom mala tiež na nohách adidas obuv.

adidas obuv
Adidas obuv hojne používajú svetoznámi futbalisti.

Adidas obuv je všade

Postupom času značka Adidas prenikla snáď do všetkých športových odvetví od futbalu (kopačky s kolíkmi a neuveriteľný pokrok pri vývoji futbalových lôpt) cez atletiku a basketbal až po napríklad tenis. Práve „biely šport“ zapríčinil nesmiernu popularitu značky Adidas, o čo sa zapríčinil najmä jeden z najlepších tenistov histórie Ivan Lendl, ktorý adidas obuv a športové oblečenie s troma prúžkami mal pravidelne na sebe.