Domáca klimatizácia v byte, rodinnom dome či vidieckej chalupe nie je vôbec zložitým technologickým zariadením. Vyžaduje si však systematické a starostlivé čistenie, ktoré zaisťuje tak správnu prevádzku, ako aj prínos pre zdravie členov domácnosti. Prach nahromadený na paneli na vstupe a výstupe vzduchu by ste mali pravidelne utierať. Najlepšie je to urobiť suchou a mäkkou handričkou, prípadne mierne navlhčenou.
Použitie akýchkoľvek prchavých látok, drsných práškov, rozpúšťadiel alebo leštiacich prostriedkov nie je povolené. Takéto látky by sa mohli dostať do dýchacích ciest osôb zdržiavajúcich sa v klimatizovanej miestnosti alebo spôsobiť poškodenie zariadenia.
Starostlivosť o filter vzduchotechniky
Starostlivosť o stav vašich filtrov v konkrétnom systéme vzduchotechniky je pre vaše zdravie mimoriadne dôležitá. Všetky klimatizácie majú špeciálne filtre, ktoré odstraňujú prach a všetky druhy nečistôt. Niekedy je to len typický vzduchový filter a niekedy dodatočné plazmové a drenážne filtre. Vďaka filtrom je možné v klimatizovanej miestnosti ľahko oddeliť škodlivý peľ a prach zo vzduchu. Je ľahké získať čistý, zdravý vzduch, pokiaľ sú vzduchové filtre čisté.
Účinnosť vzduchotechnického zariadenia
Nečistoty znižujú prietok vzduchu a spôsobujú zníženie účinnosti zariadenia a zároveň zvyšujú spotrebu elektrickej energie. Keď je zariadenie čisté, spotrebuje menej energie. Znečistený filter klimatizácie sa navyše stáva živnou pôdou pre rôzne druhy škodlivých mikroorganizmov, ktoré sú vháňané do miestnosti a predstavujú hrozbu pre zdravie jej obyvateľov. Filtre by mali odstraňovať aj alergény, čo je dôležité pre ľudí trpiacich alergiami.
Nebezpečné sú najmä baktérie Legionella, ktoré spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest vrátane zápalu pľúc.
Vzduchotechnika s indikátorom znečistenia
Moderné klimatizácie sú vybavené indikátorom znečistenia filtra, ktorý značne uľahčuje ich ovládanie. Filter by sa však mal kontrolovať a čistiť aspoň raz za tri týždne, ak ide o opakovane použiteľný elektrostatický model.
Filter je možné čistiť vysávačom alebo teplou vodou. Je povolené používať jemný čistiaci prostriedok s neutrálnou reakciou. Nakoniec je najlepšie filter opláchnuť špeciálnym baktericídnym prostriedkom. Samozrejme, v prípade jednorazových filtrov, aké sa nachádzajú v niektorých modeloch vzduchotechniky, by sa mali vymieňať podľa odporúčaní výrobcu.