Vplyv hračiek na deti je nevyvrátiteľný. To, čo sa nám v mladosti vštepuje, v nás zostane až do dospelosti. Ako sa z chlapca môže stať vďaka hokejke a hraní hokejbalu s kamarátmi na detskom ihrisku hokejista, rovnako sa môže stať z dievčatka špičková šéfkuchárka. Detské kuchynky sú priestorom k tomu, aby bolo možné tento vzťah vybudovať. Kuchynka je vlastne zmenšenina reálnej kuchyne. Dieťa sa vďaka nej dokáže postupne v kuchyni orientovať a zistí, na čo slúži panvica, na čo trúba a kam patrí neumytý príbor.
Detské kuchynky majú poučný charakter
Vychovať zo svojej dcéry mladú dámu, ktorá bude mať vzťah k vareniu a bude pomáhať rodičom v kuchyni, je jedným z dôležitých vecí, na ktoré by sa pri ich výchove nemalo zabúdať. Za starých čias existovali takéto hračky len ojedinele. Väčšinou si detské kuchynky vyrábala rodina svojpomocne vyrezávaním z dreva. Teraz existuje množstvo obchodov s hračkami, ktoré sú vyrobené z viacerých materiálov a v rôznych veľkostiach. V minulosti bolo bežné, že každá žena vedela variť a obracať sa v kuchyni. Dnes to až takou samozrejmosťou nie je. Dievčatá sa viac venujú internetu, maľovaniu, móde a sociálnym sieťam. A to veru nie je spôsob, ktorým by v sebe dokázali vybudovať záujem o varenie, prípadne pečenie.
Ako skutočné
To, čo deti drží pri hračke najviac je to, ako daná hračka vyzerá. Vo všeobecnosti platí, že čím je hračka realistickejšia, teda čím reálnejšie vyzerá, o to je záujem dieťaťa väčší. Detské kuchynky sa dnes vyrábajú až s dychberúcim citom pre detail. Miestami môže mať dieťa pocit, že nejde o hračku, ale že drží v ruke naozajstný tanier, panvicu alebo príbor. Počas hrania by mal ruku k dielu priložiť aj rodič, ktorý dieťa usmerní a vysvetlí mu, čo a ako funguje. Ani sa nenazdáme a onedlho nám bude naša ratolesť pomáhať počas varenia pre celú rodinu.