Seychely patria medzi najkrajšie tropické ostrovy na svete. Nachádzajú sa v západnom Indickom oceáne, približne 1100 km severovýchodne od Madagaskaru, na rozhraní Afriky a Ázie. Seychely pozostávajú až zo 115 ostrovov a ostrovčekov, z ktorých najväčší je ostrov Mahé, kde sa nachádza aj hlavné mesto Seychelskej republiky, Viktória.
Reliéf a klíma krajiny
Približne polovica Seychelských ostrovov, ktoré dohromady zaberajú len 455 km2, má granitové zloženie. Úzke pobrežné pásmo prechádza do kopcovitých terénov siahajúcich až do výšky 905 m.n.m. na Morne Seychellois, čo je najvyššie položeným miestom v súostroví. Druhá polovica ostrovov sú prevažne koralové atoly, z ktorých väčšina je neobývaná. Oceánska tropická klíma na Seycheloch je charakteristická vysokou vzdušnou vlhkosťou a malými teplotnými odchýlkami počas roka.
História a súčasnosť
Až do roku 1976, kedy Seychelská republika získala autonómiu, boli tieto ostrovy britskou kolóniou. Pred Angličanmi však Seychely kolonizovali Francúzi. Svoju vlastnú mini kolóniu si tu počas 19. storočia vytvorili aj čínski a indickí obchodníci a bývalí otroci. Obyvatelia Seychelov, Kreolci, sú teda zmesou Európanov, Afričanov a Ázijcov a na ostrovoch ich v súčasnosti žije niečo málo cez 92 tisíc. Úradnými jazykmi sú kreolština, angličtina a francúzština.
Seychely – poklad endemitov
Prírodné bohatstvo týchto ostrovov je nesmierne. Až 88 percent rozlohy je pokrytých pôvodnými tropickými pralesmi, z ktorých takmer polovica je chránená. Množstvo vzácnych druhov rastlín a živočíchov sú endemické, a teda ich nenájdete nikde inde na svete. Za zmienku stojí napríklad kokosová palma coco de mer, ktorá rastie len na dvoch ostrovoch. Nielen lesy, ale aj pobrežné a morské ekosystémy oplývajú veľkou biodiverzitou. Koralové útesy tu v 90tych rokoch čelili masívnemu vymieraniu. Ochranárske aktivity však pomohli tento trend zvrátiť a v súčasnosti koraly prospievajú. Podobný osud zasiahol aj obrovské morské korytnačky, najstaršie žijúce tvory na planéte, ktorým sú Seychely domovom. Pred pár rokmi boli na pokraji vyhynutia a dnes ich na ostrovoch žijú desaťtisíce.