Tropický teakový nábytok dokáže so správnou starostlivosťou „prežiť“ aj kruté chladné, mokré či mrazivé obdobie. Teak sa radí medzi najkrajší, najkvalitnejší a najdlhšie trvajúci materiál na výrobu outdoorových konštrukcií. Toto tvrdé drevo obsahuje hojne prírodné oleje, má výraznú aromatickú vôňu, vysokú hustotu a hrubú textúru. Aj preto je teakový nábytok taký jedinečný. Drevo je napustené živicovými olejmi s hmyzom-odpudzujúcimi vlastnosťami, ktoré chránia teakový nábytok pred termitmi. Tento druh nábytku tiež odoláva hnilobe, deformácii a rozštiepeniu dreva od snehu, mrazov, dažďa a silného slnka.
Proces zvetrávania teakového dreva
Teakové drevo kým je zlatistej medovej farby prechádza vývojom v priebehu času, ktorý trvá cca 9 mesiacov. Počas týchto mesiacov si môžete všimnúť drobné praskliny v dreve. Toto je však prirodzený proces a dočasný vzhľad mierne napučaného dreva, nie je to závada dreva. Malé praskliny sa vrátia späť do pôvodného stavu keď je tento proces dokončený. Postupne sa drevo bude meniť do atraktívneho tmavo šedého tónu.
Čistenie teakového nábytku a príprava na zimu
Teakový nábytok najskôr očistite suchou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Zbavte sa všetkých hrubých nečistôt a prachu. Alebo môžete hrubé nečistoty odstrániť aj jemne vlhkou handričkou, následne pretrieť suchou. Nasleduje dôkladnejšie vlhké čistenie, čo nie je vôbec náročné. Jednoducho si pripravíte teplú mydlovú vodu, ktorú budete pomocou jemnej hubky (bez drsného povrchu) nanášať na teakový nábytok a krúživými pohybmi ho čistiť. Ak nájdete na vašom teakovom nábytku vtáčí trus, môžete ho odstrániť najjemnejším šmirgľovým papierom – ešte za sucha. Môžete ho použiť aj na odstránenie škvŕn z hrdze alebo iné drobné vady. Ak do mydlovej vody primiešate Savo v malom množstve, pomôže to odstrániť aj pleseň a škvrny.
Keď je váš teakový nábytok očistený, vlhkou handričkou odstráňte zvyšky mydlovej vody, jemne pretrite celý nábytok. Ak použijete viac vody, teakový nábytok následne zľahka osušte suchou handričkou. Ak chcete zachovať prirodzenú zlatistú farbu dreva bez šedého sfarbenia, prejdite celý teakový nábytok jemným šmirgľovým papierom. Ak je takto očistený nábytok suchý, použite naň teakový ošetrujúci prípravok alebo výživné oleje, ktoré obnovujú rezivo a zachovávajú nábytok vyzerať dlhšie ako nový. Väčšina výživných olejov obsahuje UV zložky, ktoré chránia drevo pred sfarbením či vyblednutím od silných slnečných lúčov.
Toto čistenie a ošetrenie by ste mali opakovať každé tri mesiace pre maximálnu ochranu a dlhú životnosť. Takto by ste mali ošetriť váš teakový nábytok aj pred odkladom na „zimný spánok“ – do úložného priestoru alebo prekrytím plachtou pri ponechaní v exteriéri. Viac o teakovom nábytku nájdete aj TU.