Najlepšie na očistenie dreveného nábytku nemusia byť špeciálne drahé prípravky. Postačí vám aj teplá voda a šetrné mydlo. Voda drevený nábytok nezničí, len si dávajte pozor, aby ste drevo nezamočili, len zľahka očistili. Preto vždy navlhčte handričku, nenanášajte vodu priamo na drevo. Nakoniec osušte suchou čistou handričkou.
Po očistení najlepším spôsobom ošetrenia dreveného nábytku je kvalitný vosk v podobe mäkkej pasty. Tenko natrieť na povrch, nechať zopár minút pôsobiť a potom zľahka pretrieť suchou čistou handrou.
Ak ide o drevený nábytok určený do interiéru, udržujte ho mimo priameho slnka. Niekedy slnko, ktoré preniká cez okná je omnoho silnejšie ako vonku, takže vám môže drevený nábytok zničiť podstatne rýchlejšie.
Snažte sa umiestniť drevený nábytok dostatočne „ďaleko“ od radiátorov, vyhrievacích alebo chladiacich prístrojov. V opačnom prípade to môže spôsobiť vysušenie dreva a následné popraskanie. Ideálna vlhkosť v interiéri pre drevo by mala byť 40% až 45%.
Ak potrebujete rýchlo opraviť chybu na dreve (škrabanec alebo prasklinu či triesku), použite leštičku na topánky v rovnakom odtieni alebo priesvitnú. Ak však chcete spraviť opravu trvalo, pri malých chybách na dreve väčšinou stačí miesto obrúsiť šmirgľovacím papierom a natrieť vhodným náterom na drevo.
Iné užitočné tipy a rady
Ak čistíte nejaké kovové predmety umiestnené na drevenom nábytku, najskôr ich premiestnite inam, alebo prekryte drevo plachtou. Čistiace prípravky na kov sú omnoho silnejšie a môžu ľahko trvale poškodiť drevený nábytok.
Drevo, ktoré je spracované do nábytku je už neživé. Preto ho netreba neustále vyživovať (kŕmiť) rôznymi olejmi a leštidlami. Bez ohľadu na to, čo hovoria reklamy na prípravky na drevo, každý kus dreveného nábytku je už vo výrobe ošetrený a zafixovaný (zapečatený), takže ostatné prípravky sú viac-menej len na krásu a povrchovú ochranu dreva. Leštidlá a oleje do vnútra dreva už nepreniknú a nezmenia ho.
Existuje niekoľko skvelých spôsobov, ako odstrániť tie nepekné biele krúžky od hrnčekov na vašom drevenom nábytku. Dva z týchto spôsobov sú: zmiešaná zubná pasta s kuchynskou sódou bikarbónou alebo jedlý slnečnicový/repkový olej zmiešaný s troškou popola – jemným krúživým pohybom nanesiete na postihnuté miesto.
Keď nakupujete nový alebo antický drevený nábytok, pozrite si zadnú časť, vnútro a šuplíky. Väčšinou vám „povedia“ viac o kvalite daného nábytku ako vonkajší vzhľad.
Ak je potrebné spraviť na drevenom nábytku viac úprav ako len povrchové očistenie, vždy sa radšej obráťte na profesionálov.