Zeolit je hlinitokremičitá hornina, ktorej jedinečná štruktúra a z nej vyplývajúce unikátne vlastnosti umožňujú jej využitie v rôznych sférach života od ochrany životného prostredia, cez použitie v stavebníctve až po agro sektor, ktorému bude venovaný aj náš dnešný článok. Ako je možné využiť prírodnú horninu zeolit v poľnohospodárstve – či už v tom domácom alebo v priemyselnom poľnohospodárstve? Prečítajte si náš článok a dozviete sa viac…
Zeolit a pestovanie plodín
Prvý spôsobom, ako využiť zeolit v agro sektore sú hnojivá, pretože jeho pridaním do pôdy sa výrazne menia pôdne vlastnosti. Vďaka týmto zmenám sa následne zlepšuje celková úrodnosť pôdy, ale tiež kvalita dospestovaných plodín a rastlín a práve preto sa začali vyrábať hnojivá s prídavkami zeolitu. Výhodou takýchto hnojív je aj fakt, že ostatné obsiahnuté látky sa do pôdy vďaka zeolitu dostávajú postupne a v primeranom množstve.
Hnojivá, v ktorých sa nachádza zeolit, sú väčšinou zároveň aj tzv. NPK hnojivá. To znamená, že okrem zeolitu obsahujú aj iné látky dôležité pre výživu pôdy a to konkrétne tri tie najdôležitejšie – dusík, fosfor a draslík. Podľa účelu, na ktorý ich chcete použiť, sa rozdeľujú na: hnojivo na trávnik, hnojivo na jahody, hnojivo na uhorky a pod., pričom každé z nich ma určite špecifické vlastnosti, vďaka ktorým je určené práve pre pestovanie konkrétnej plodiny.
Zeolit a chov zvierat
Druhou možnosťou pre využitie zeolitu v poľnohospodárstve je chov hovädzieho dobytka, ošípaných či hydiny. Využíva sa ako prídavok do kŕmnych zmesí, pretože priaznivo ovplyvňuje trávenie spomínaných zvierat. Vďaka lepšiemu tráveniu sa znižuje aj negatívny dopad chovu hovädzieho dobytka na životné prostredie, pretože sa tak znižuje množstvo vylučovaného amoniaku nepriaznivého najmä pre ovzdušie.
Pri chove hospodárskych zvierat sa okrem kŕmnych zmesí zeolit používa aj na asanáciu prostredia, v ktorom zvieratá žijú. Tu sa používa predovšetkým ako prísada pre stelivá, pretože vďaka svojim už spomínaným adsorbčným schopnostiam veľmi dobre pohlcuje zápach, ktorý je pre tieto miesta charakteristický. Takisto je tu vďaka adsorbcii škodlivého amoniaku možné minimalizovať negatívny dopad na chov maštaľného dobytku na prírodu.