Osvetlenie nie je dôležité len v interiéri, ale aj v exteriéri. Veď ako by ste mohli užívať svoju záhradu, terasu či príjazdovú cestu, keby ste tam nemali niečo, čo vám vo večerných hodinách posvieti na cestu? Exteriérové svietidlá plnia hneď dve funkcie a to tak praktickú ako aj dekoračnú. Ako ale vybrať vhodné záhradné svietidlá a čo si pri ich kúpe treba všímať, aby sme neskôr neboli sklamaní? V prvom rade si musíte ujasniť, kde všade vo vašej záhrade (a nielen tam) chcete osvetlenie mať. Niekomu stačí osvietiť terasu a príjazdovú cestu, iný chce aj osvetlený kamenný chodníček a sú aj takí, ktorí si nechajú osvietiť aj fasádu či trvalkové záhony.
Záhradné svietidlá – a bude svetlo!
Vhodným umelým osvetlením dosiahnete nielen vytvorenie nových a často netušených pôvabov prostredia, ale si aj v letnom období predĺžite pobyt vonku. Poriadne osvetlenie ku krásnej záhrade jednoducho patrí. Pokiaľ ide o osvetlenie väčších plôch akou je napríklad terasa, malo by byť svetlo umiestnené dostatočne vysoko, aby rozptyl svetla dosahoval tak ďaleko ako potrebujete. Svetlo by nemalo byť ani príliš jasné a malo by sa nachádzať dostatočne ďaleko od vás, keďže každý zdroj svetla priťahuje nočný hmyz, týmpádom by pre vás posedenie vonku bolo utrpením a nie potešením. Naopak osvetlenie chodníčkov a príjazdových ciest je nízke, častokrát zapustené do zeme. Ak sa chcete vyhnúť pracnému naťahovaniu káblov, zvoľte pohodlnejšie riešenie – solárne záhradné svietidlá.
Záhradné svietidlá na solárny pohon
Solárne záhradné svietidlá sú z roka na rok populárnejšie a to nielen kvôli tomu, že po záhrade nemusíte ťahať desiatky metrov káblov, ale najmä kvôli úspornosti. Nemusíte nič napájať ani inštalovať, nepotrebujete žiadne náradie a keďže pracujú s nízkym napätím, sú aj bezpečné. Podmienkou je však to, aby boli umiestnené na dostatočne slnečnom mieste, najlepšie tam, kde po väčšinu dňa svieti slnko. Vďaka tomu sa dobre nabijú a počas noci vám budú svietiť na cestu a to úplne zadarmo. Solárne záhradné svietidlá šetria energiu a po zotmení sa automaticky rozsvietia. Fungujú na tom princípe, že solárne panely počas dňa absorbujú energiu zo slnečných lúčov, tá sa premení na elektrickú energiu a uskladní sa v batériách. Jednoduché a pritom tak účinné!