Dovolenka v zahraničí môže byť v niektorých prípadoch problémom nie len pre tehotnú ženu, ale aj pre samotné tehotenstvo a celý jeho priebeh, najmä v prípade, že neviete, ako sa na cestu do zahraničia pripraviť. Z toho dôvodu sme pre vás napísali článok, kde vám zhrnieme niekoľko najzákladnejších bodov, na ktoré by ste pri chystaní dovolenky nemali ako „tehuľka“ zabudnúť.
Upovedomte o tom svojho lekára!
Predtým než vycestujete, a to platí najmä v prípade, že vaše tehotenstvo je už vo vyššom štádiu, mali by ste o tom upovedomiť svojho lekára. Ide hlavne o to, aby odborne posúdil váš zdravotný stav a teda aj to, či je dovolenka v zahraničí pre vás vhodná a neohrozujúca. Sústrediť sa bude hlavne na váš krvný tlak či hladinu cukru v krvi. Prekážkami vo vycestovaní v tehotenstve môže byť však napr. aj to, keď čakáte dvojičky alebo ak máte nad 35 rokov a toto je vaše prvé tehotenstvo.
Ďalšie faktory, pri ktorých sa cestovanie do zahraničia v tehotenstve neodporúča:
- Problémy s krčkom maternice
- Problémy s placentou
- Ak sa u vás počas tehotenstva vyskytlo vaginálne krvácanie
- Ak je u vás zvýšené riziko predčasného pôrodu
- Preeklampsia
Informácie o tom, ako prebieha vaše tehotenstvo majte po ruke!
Na dovolenku si so sebou nezabudnite zobrať ani materskú knižku, aby mal tamojší lekár možnosť informovať sa o tom, ako prebieha vaše tehotenstvo a či sa nevyskytli počas neho nejaké komplikácie. Tiež by ste nemali zabudnúť ani na svoju zdravotnú dokumentáciu a preukaz poistenca (európsky preukaz zdravotného poistenia – EZPZ) alebo komerčne cestovné poistenie v prípade, že cestujete mimo členských krajín EÚ a EHP.
Informujte sa v cestovnej kancelárii…
Ďalším krokom, ktorý si vyžaduje každá dovolenka v zahraničí, pokiaľ na ňu cestujete v tehotenstve, je, aby ste sa informovali vo svojej cestovnej kancelárii o možnostiach cestovného poistenia, ktoré vám bude ponúknuté. Dôležité je, aby v ňom boli zahrnuté aj náklady na pôrod v zahraničí a to predovšetkým v krajinách, kde je zdravotná starostlivosť mimoriadne nákladná. Taktiež sa vám oplatí mať poistené prípadné storno zájazdu – nikdy neviete, či sa nevyskytnú nejaké komplikácie alebo predčasný pôrod.
Dobré je získať viac informácií aj o ubytovaní. Cestovná kancelária by vám mala vyjsť v ústrety a tak neváhajte požiadať napr. o izbu v pokojnejšej časti hotela – mimo hlavnej ulice, hlavnej cesty a pod. Zistite si tiež, kde sa v okolí nachádza najbližší lekár, pohotovosť či nemocnica. Dnes už dokonca aj niektoré hotely ponúkajú vlastného lekára v rámci hotelového komplexu.
Pred cestou…
V prípade, že cestujete na dovolenku lietadlom je dobré zistiť si, čo od vás bude vyžadovať letecká spoločnosť v súvislosti s vašim tehotenstvom. Cestovanie lietadlom býva problémom najmä od 28. týždňa tehotenstva, kedy už pravdepodobne budete musieť predložiť leteckej spoločnosti aj potvrdenie od vášho lekára, že môžete letieť, ktoré by malo obsahovať informácie o gastačnom veku plodu či plánovanom termíne pôrodu.
Ak sa chystáte cestovať autom, odporúčame vám zadovážiť si špeciálne tehotenské bezpečnostné pásy, ktoré vám nie len že prinesú vyššiu bezpečnosť, ale aj pohodlie.
Dovolenka v exotike
Dovolenka v exotickej destinácii? Síce to nie je najlepšia možnosť, ale pokiaľ sa tam predsa len vyberiete aj napriek vášmu tehotenstvu (najlepšie v priebehu 18. až 24. týždňa, kedy je tehotenstvo najmenej rizikové), určite by ste si mali zistiť informácie o tom, aké očkovania sú potrebné pred takouto cestu a či nemôžu byť nebezpečné pre vaše tehotenstvo. Najnevhodnejšie sú krajiny, v ktorých vám hrozí spavá nemoc, tropická malária alebo žltá zimnica.
Nelietajte v oblakoch!
Dovolenka v exotike však nie je jediná, ktorá sa považuje v tehotenstve za nevhodnú. Podobne je na tom aj dovolenka, ktorú strávite vo vyšších nadmorských výškach a to konkrétne – do tretieho trimestra vyššie ako 3 600 m n.m. a od tretieho trimestra už od výšky 2 500 m n.m. Dôvodom je riziko, že novorodenec nebude mať dostatočný príjem kyslíku.