Čaká vás prvý deň v novej práci, kde potrebujete mať pracovné topánky, no vy nemáte ani potuchy o aké topánky vlastne ide? Netrápte sa, nie ste prvý a určite ani posledný. Vyznať sa vo všetkých tých symboloch, ktorými sú topánky označované, dá niekedy zabrať aj skúsenejšiemu jedincovi, preto sa vám kúpu pracovnej obuvi skúsime trochu uľahčiť. Označovanie pracovných topánok má totiž svoje opodstatnenie, pretože každý symbol definuje ochranu a bezpečnosť pri práci, ale aj doplnkové požiadavky. Pracovné topánky rozdeľujeme do dvoch skupín a to na obuv z kože a iných materiálov a na celogumenú obuv a celú z polymérov.
Pracovné topánky a ich označenie
Pri výbere pracovných topánok musíte vedieť, či ich budete nosiť v kancelárii, v otvorených priestoroch, v sklade atď a takisto si musíte ujasniť, aký účel majú topánky spĺňať – majú poskytovať čo najväčšie bezpečie alebo byť príjemné na nosenie. Obchody majú v ponuke množstvo druhov pracovných topánok a to od poltopánok, členkovej aj vysokej obuvi, trekových športových topánok, pracovných čižiem až po pracovné sandále a papuče. Pri kúpe si všímajte hlavne symboly. Pracovné topánky sa delia na pracovnú obuv označovanú EN 347 (ČSN EN ISO 20347), ochrannú obuv označenú EN 346 (ČSN EN ISO 20346) a bezpečnostnú obuv označovanú EN 345 (ČSN EN ISO 20345).
Pracovné topánky pre každé povolanie
Pracovné topánky rozdeľujeme podľa zamerania na pracovné (pre murára, pracovníka v sklade), gumené (gumáky – vhodné pri práci s vodou), pilčícke (drevorubači, pilčíci), antistatické (elektrikári), farmárske (použitie na statkoch a v poľnohospodárstve), trekingové (pre turistiku), poľovnícke (pre poľovníkov a ochrancov prírody), zdravotnícke a gastro (do nemocníc, kuchýň) a na koniec vojenské a policajné (pre výcvik alebo výkon služby). Medzi základné funkcie pracovných topánok patrí tlmenie, podpora, vedenie a ochrana. Dôležité je aj zvoliť správnu veľkosť topánok – ak nakupujete cez internet, dobre si preštudujte tabuľku veľkostí, aby ste si nekúpili primalé alebo príliš veľké topánky.