Pokiaľ žijeme v rodinnom dome, máme chatku so záhradkou niekde pri meste či pravidelne trávime nielen víkendy na vidieckej chalupe, potom nás naši susedia môžu častejšie vídavať so štetcom v ruke ako poctivo nanášame nejaký nový ochranný náter na rôzne drevené materiály a povrchy. Vhodná ochranná farba na drevo , či už na plot okolo nášho pozemku, záhradný nábytok, pergolu, drevenú lavičku alebo na stôl, sa musí aplikovať hoci aj svojpomocne ale hlavne pravidelne. Ak sú drevené materiály celoročne vystavenú deštruktívnym vplyvom a rozmarom počasia, potom je natieranie ochrannou farbou na drevo vhodné opakovať každoročne, hlavne po sychravom jesennom a zimnom období.
Ochranné nátery majú obmedzenú životnosť
Drevo je stále živý materiál, zvykneme tomu hovorievať, že drevo pracuje. Citlivo reaguje na zmeny teplôt a na vlhkosť, občas popraská alebo sa dokonca aj čiastočne zdeformuje. Každý, kto rád a často vyrába niečo z dreva vo voľnom čase, o tom vie svoje. O to viac to platí o oknách, vonkajších drevených dverách, záhradnom lehátku alebo sade záhradného nábytku. Dážď, slnko, mráz, vietor a sneh neúnavne preverujú, ako dobre je drevo vonku chránené. Ochranná farba na drevo je často nutnosťou nielen z estetických dôvodov, ale už aj kvôli tomu, že tento prírodný materiál naťahuje vlhkosť do seba a zase vysychá.
Farba na drevo-drevokazné huby by nemali mať šancu
Ak patríte medzi tých, ktorí si radi sami vyrábajú drevený nábytok nielen do interiérov, tak potom dobre viete, že pri prvom domácom ošetrení napustíme drevo prostriedkom s fungicídmi proti plesniam a drevokazným hubám. Všeobecne platí, že základový náter kvalitnou farbou na drevo zvyšuje životnosť vrchnej farby. Tá by mala byť nanesená v dvoch vrstvách. Vodorovné plochy sú vystavené väčšiemu zaťaženiu než zvislé. Je dobré ich natrieť dôkladne a pridať vrstvu. Staršie drevo, na ktorom náter praská a lúpe sa, si vyžaduje dôkladnú prípravu podkladu a odstránenie starej vrstvy.